Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Asıltürkmen, “Bir influencer eğlendirmeli, etkilemeli ve bilgi vermeli”

Simge Arıcan

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi tarafından Kariyer Söyleşileri programı kapsamında “Sosyal Medyada Var Olmak” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye oyuncu ve influencer Akasya Asıltürkmen konuşmacı olarak katıldı. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen söyleşinin moderatörlüğünü EÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinem Onar’ın yaptı. Etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi

Sosyal medyada içerik üretirken dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Asıltürkmen, “En önemli şeylerden bir tanesi içeriğin kendisi. Süreklilik, kitleyi tanımak ve ona uygun içerik üretmek çok önemli. İyi yönetmek yani tarlayı gerektiği zaman sulamak, vitaminini vermek önemli. Bunun için aslında bir bütçeye ihtiyaç yok. Asıl gereken şey akıllıca fikirler. Çok uğraşılmış içerikler bile bazen hoşumuza gitmeyebiliyor. İçten içerik üretmek, görüntü ve ses kalitesinin nitelikli olması içeriğin en önemli unsurlarından biridir. Sizden  beklenen şey dürüst ve samimi olmak. Bunu hem arka planda hem ekran önünde göstermek gerekiyor” dedi.

Sosyal medyada ünlü olmanın avantaj ve dezavantajlarını anlatan Asıltürkmen, “Birileri için bir şeyler yapmaya başladığında ya da onlar için önemli olduğunu hissettiğinde bir süre sonra elin kolun bağlanmaya başlıyor. ‘Acaba ne düşünürler’ diye düşündürüyor. Buna dikkat etmek gerekiyor. Toplumun huzurunu bozmadan kendi gibi yaşayabilmeli insanlar. Hepimizin bazı sorumlulukları var. Ama bu bir duruş sorumluluğu değil. Herkes kendi alanında kendisi gibi istediği şekilde yaşamalı. Ünlü olmak her zaman çok dezavantajları olan bir şey. Benim açımdan tanınmış biri olmak güzel ancak ünlü olmak pek hoş görünmüyor. Tanınmış olmayı tercih ederim” dedi.

“Sosyal mecralardan içerik üretme hep olacak”

Türkiye’de İnfluencer kavramının geleceği hakkında düşüncelerini paylaşan Asıltürkmen, “İnfluencer kavramı etkin kişi, kanaat lideri ya da içerik üretici olarak tanımlanıyor. Bu yüzden influence etmenin bir meslek olduğunu düşünmüyorum. Ancak etkileşim gücü olan meslekler tabii ki gelişecek. Biliyoruz ki gelecekte bambaşka meslek ortaya çıkacak. İnfluencerlık da tabii ki değişecek ve gelişecek. Sosyal mecralardan içerik üretme hep olacak. Platformlar, üretenler değişecek ama hep sürecek. Bu konuda da tüm dünyada olduğu gibi çabuk tüketim ve değişim olacak.  Asıl önemli olan devamlılığının gelmesi. Sahnede profesyonel olduğumu hata yaptığımda oraya takılmamayı öğrendiğimde anladım. Başarısızlıklara takılıp tökezlememek lazım” diye konuştu.

Söyleşinin sonunda Akasya Asıltürkmen katılımcıların sorularını cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir