Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ GSTMF öğrencileri, kök hücre nakil işlemine yönelik görsel kılavuzlar tasarladı

 “Kökünde Mucize Var” sosyal sorumluluk projesi

EÜ GSTMF öğrencileri, kök hücre nakil işlemine yönelik görsel kılavuzlar tasarladı

Ege Üniversitesi (EÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (GSTMF) ve EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Kök Hücre Nakil Merkezi iş birliğinde “Kökünde Mucize Var” isimli sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi. EÜ GSTMF bahçesinde yapılan değerlendirme toplantısına EÜ GSTMF Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Aksoylar, projede yer alan akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında EÜ GSTMF Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından kök hücre nakli yapılacak çocuk hastaların ve ailelerinin kök hücre nakil işlemine yönelik bilgileri açık ve anlaşılır şekilde kavramalarını sağlamak amacıyla görsel kılavuzlar tasarlandı. Ayrıca bu projede Çocuk Kök Hücre Nakil Ünitesi tarafından Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerine kök hücre nakli hakkında bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri verildi. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri Seçil Üç,  Ata Öztürk, Mehmet Şamil Ağrıdağ ve Zeynep Gülşen tarafından görsel kılavuzlar hazırladı.

Projenin yürütücülüğünü EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Aksoylar, EÜ GSTMF Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ve EÜ GSTMF Araştırma Görevlisi Elçin Akçora As’ın üstlendiği proje kapsamında hazırlanan kitapçıkların tasarım danışmanlığını Doç. Dr. Cem Güzeloğlu ve Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen, içerik danışmanlığını ise Dr. Gülcihan Özek,  Dr. Orkut Koç ve Nurçin Dinç yaptı.

“Öğrencilimizin yaptığı bu çalışma gurur verici”      

Proje yürütücülerinden EÜ GSTMF Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Öğrencilerimizin ve hocalarımızın özverili çalışmasıyla ortaya çıkan bu anlamlı projeden dolayı Fakültem adına gurur duydum. Üniversitemiz Tıp Fakültesine bağlı Çocuk Kök Hücre Nakil Ünitesi, deneyimli ve uzman kadrosuyla çok sayıda çocuğumuzun yaşamına umut olmakta. Öğrencilerimizin yaptığı bu tasarımlar ise, çocuk hastalara ve onların ailelerine görsel tasarımın gücünden faydalanarak açık ve anlaşılır bilgilendirmelerin yapılmasına imkân sunacaktır. Tedavi ve tedavi sonrası aşamalarla ilgili yaşama uyum süreçlerinde hedef kitle ile hekimler arasında güçlü ve doğru bir iletişimin kurulmasına aracılık edecektir.  O nedenle öğrencilerimizin bu tasarımlarını çok anlamlı ve kıymetli

buluyorum. Bu projede emeği geçen başta Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Necdet Budak’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Cemil Gürgün’e, proje yürütücüsü hocalarımıza, EÜ Çocuk Kök Hücre Nakil Ünitesi hekimlerine, Fakültemiz akademik personeline ve bu projeye emek veren kıymetli öğrencilerimize ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

“Her mükemmel sonuç, iyi yapılmış bir ekip çalışmasının sonucudur”

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Aksoylar, “Kök hücre nakli tedavisi çocukluk çağının bazı ölümcül hastalıkların da yaşam kurtarıcı bir tedavidir. Tedaviye gelen çocuklar zor ve zahmetli bir yolculukla yaşama tutunur. Çocuklarımıza ve ailelerine bu maceralı yolu, kök hücre nakil maceramızı, daha eğlenceli ve moral vererek nasıl anlatırız diye düşünürken böyle bir proje ortaya çıktı. Kök Hücre Nakli tedavisi yapılacak olan çocuk hastalara, kök hücre naklinin tüm aşamalarını daha açık ve anlaşılır şekilde kavranabilmesini sağlayacak görsel materyaller içeren bir kitapçık hazırlamamızda bizlerle işbirliği içerisinde günlerce sıkı çalışıp, emek harcayan proje yürütücüleri başta olmak üzere proje ekibi ve kitapçık tasarımında çalışan öğrencilerinize katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Unutmayalım ki her mükemmel sonuç, iyi yapılmış bir ekip çalışmasının sonucudur” diye konuştu.

Araş. Gör. Elçin Akçora As ise “Kök hücre nakli yapılacak çocuk hastaların ve ailelerinin zor bir psikolojik süreçten geçtikleri göz önünde bulundurulduğunda, onlar için bilgilendirmelerin açık ve anlaşılır olması çok önemli. Doç. Dr. Cem Güzeloğlu ve Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen hocalarımız yoğun mesai harcayarak, öğrencilerimizle beraber çok başarılı tasarımlar ortaya çıkarttılar. Çocuk hastalara ve ailelerine kılavuzluk edecek bu görsel materyallerin varlığı onların yaşama tutunmaları ve hayatlarını kolaylaştırmaları adına oldukça değerli” dedi.

Toplantı sonunda Dekan Prof. Dr. Parsa ve Prof. Dr. Aksoylar tarafından projede yer alan öğrencilere plaket verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir