Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Göğüs boşluğundan 5 kilo ve 35 santimlik dev tümör çıkarıldı

23 yıllık meslek hayatında ilk kez böyle bir tümörle karşılaştı

 Göğüs boşluğundan 5 kilo ve 35 santimlik dev tümör çıkarıldı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutsal Turhan, hastasının sağ göğüs boşluğunda bulunan 5 kilogram ağırlığındaki tümörü başarıyla çıkarttı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile 54 yaşındaki hastayı ziyaret edip ameliyat hakkında bilgi veren Prof. Dr. Turhan, 23 yıllık meslek hayatında ilk kez böylesine büyük bir tümörle karşılaştığını söyledi. Rektör Budak, ekibiyle yaklaşık 7 saatlik bir ameliyatın ardından 35 santimetre boyundaki tümörü başarıyla alan Prof. Dr. Turhan ve ekibini tebrik etti.

İzmir’de yaşayan 54 yaşındaki Erkan Tarhan, 2018 yılında karnındaki tümörün alınması sırasında, akciğerinde de benzer bir kitlenin olduğunu öğrendi. Sağlığını ihmal eden Tarhan, 2022 yılına geldiğinde nefes darlığı çekmeye başladı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutsal Turhan’a başvuran Tarhan, şikayetini anlattı. Yapılan tetkiklerde, Tarhan’ın sağ akciğerin işlevini yitirdiği ve tümörün sağ göğüs boşluğunu tamamen kapladığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Turhan ve ekibi zaman kaybetmeden Tarhan’ı ameliyata aldı.

“REKTÖR BUDAK’TAN TEBRİK ZİYARETİ”

EÜTF Hastanesinde yaklaşık 7 saatlik ameliyatın ardından Tarhan’ın, sağ akciğeri ile kalp, göğüs duvarı ve diyaframını büyük ölçüde baskılayan yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki tümör çıkartıldı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, başarılı bir ameliyata imza atan Prof. Dr. Turhan ve ekibiyle sağlığına kavuşan Tarhan’ı ziyaret etti. Geçmiş olsun dileklerini ileten Rektör Budak, “Kutsal Turhan hocamız önemli bir öğretim üyemiz. Büyük bir kitleyi hastamızdan ameliyatla aldılar ve hastamız sağlığına kavuştu. Hastamız ve ailesi de çok memnun. Bu kadar büyük bir kitlenin ameliyatla alınması cerrahi anlamda bir ustalık, yetenek ve teknik gerektiriyor. Onun için Kutsal hocamızı ve ekibini tebrik ediyorum, hastamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hem akademik performans anlamında hem de sağlık hizmetlerinin sunumu anlamında uluslararası bir üne sahibiz. Hocalarımızla ve çalışanlarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

35 SANTİMETRE BOYUNDA 22 SANTİMETRE ENİNDE DEV TÜMÖR

Tümörün bulunduğu noktanın büyümesi için elverişli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Turhan, “Hastamız bize başvurduğunda çok ciddi nefes darlığı çekiyordu. Yataktan kalkamayacak ve günlük işlerini yapamayacak kadar kötüydü. Çektiğimiz filmde sağ göğüs boşluğunun tabandan tavana kadar tamamen dolduran hatta kalbi sol tarafa doğru ittirip sol akciğeri de baskı altına alan çok büyük bir kitle olduğunu tespit ettik. Böyle durumlarda ameliyattan başka bir çare yok ve ameliyatı da oldukça zor. Ekibimizle birlikte ameliyatını gerçekleştirdik. Sonrasında hastamız tamamen kendisini toparladı. Yaklaşık 1,5 ay oldu ve işine başladı, günlük işlerini yapabiliyor. Onu böyle iyi görmek bizler için de büyük bir mutluluk. 23 yılık meslek hayatımda ilk kez bu kadar büyük bir tümörle karşılaştım. 35 santimetre boyunda 22 santimetre eninde, doldurabileceği bütün boş alanı dolduran dev bir tümördü. Hastamız özellikle araya pandeminin girmesi nedeniyle sağlığını biraz ihmal etmiş. 3-4 yıl önce ameliyat yapılsa çok kolay olabilirdi. Kitleyle birlikte artık işlevsiz hale gelen sağ akciğerini de aldık. Önemli olan şimdiki durumu ve kendisi çok iyi” diye konuştu.

EGE’YE TEŞEKKÜR

Sağlığına kavuşan Tarhan ise “Kutsal hocama geldiğimde merdivenleri zor çıkıyor, günlük işlerimi yapamıyordum. Sağ olsun ekibiyle ameliyat etti ve şu an 3’üncü kata hiç yorulmadan çıkabiliyorum. Herhangi bir sıkıntım yok. Çok memnunum, ellerine ve yüreklerine sağlık. Hepsinden Allah razı olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir