Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli araştırmacılara “En iyi bildiri ödülü”

Kolon kanserinin tedavisine yönelik çalışma ödüle layık görüldü

Egeli araştırmacılara “En iyi bildiri ödülü”

Bu yıl onuncusu düzenlenen “Ege Hematoloji Onkoloji Kongresi”nde Ege Üniversitesi araştırmacılarının çalışması “En İyi Bildiri” ödülünü aldı. Proje danışmanı EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi doktora öğrencisi Burak Durmaz’ı makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Egeli araştırmacılarımızın katılımlarıyla, bu yıl onuncusunu düzenlediğimiz ‘Ege Hematoloji Onkoloji Kongresi’nde, ‘Propolis’in Kolon Kanserinde Etkisi’ çalışmasıyla ‘En İyi Bildiri’ ödülünü alan ekibimizi tebrik ediyor, başarılılarının devamını diliyorum” dedi.

Ege Üniversitesi bünyesinde farklı disiplinlerden araştırmacıların yer aldığı, Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Eser Yıldırım Sözmen’in yürütücülüğünü yaptığı “Propolis’in Kolon Kanseri ve Sağlıklı Hücre Hatlarında INSIG2 ve PPP2R1A Üzerine Etkisi’ isimli proje, 10. Ege Hematoloji Onkoloji Kongresinde en iyi bildirim ödülü almaya layık görüldü.

Araştırma ekibinde yer alan proje danışmanı doktora öğrencisi Burak Durmaz, uzun yıllardır kanser üzerinde çalışmalarının bulunduğunu söyledi. Durmaz, “Çalışmamıza konu olan kolon kanseri, en yaygın kanser türlerinden biri olup hastaların yaklaşık yüzde 20’sine metastaz ile teşhis konmaktadır. Tedavi ile ilgili pek çok ilaç bulunmakla birlikte bazılarında ilaç direnci olması nedeniyle tedaviye yönelik hedef moleküller ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bizim çalışmalarımızın sonucunda tümörün invazyonunda eksikliği önemli olan ve kanser tedavisinde hedef moleküllerden biri olan PP2R1A düzeylerinin propolis ile yükselebileceği ortaya kondu. Çalışmamız, kolon kanseri tedavisinde propolisin kullanımına yönelik umut verdi” diye konuştu.

Uluslararası Ar-Ge projesi olarak da desteklenen ve kolon kanserinin tedavisine katkı sağlayacak projeyi gerçekleştiren ekipte; EÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Eser Yıldırım Sözmen, Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hatice Kalkan Yıldırım, Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nur Selvi Günel, doktora öğrencileri Burak Durmaz, Latife Merve Oktay, yüksek lisans öğrencileri Ayşe Çekin ve Ayshan Ahadova bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir