Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’de “Zafudu Seramik Perküsyon Sergisi”

Zafer Baykal  “Zafudu” ile büyüledi

Büşra Sevim- Şilan Günay

Ege Üniversitesi (EÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı iş birliğinde düzenlenen “Zafudu Seramik Perküsyon Sergisi-Dinleti ve Söyleşi” etkinliği EÜ Etnografya Müzesinde sanatseverlerle buluştu. Etkinlikte Ressam, Lutiye ve Yazar Zafer Baykal, katılımcılarla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin ardından Baykal, “Zafudu” adını verdiği enstrümanı ile bir dinleti sundu. Baykal’a EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı öğretim üyesi Doç. Dr. Maruf Alaskan udu ile eşlik etti.

Çaldığı müzik aletine “Zafudu” ismini veren Baykal,  “Dostlarım beni hep ‘Zaf’ diye çağırırlar. Adım Zafer değil ‘Zaf’ olarak kaldı. ‘Udu’ ise enstrümanın Afrika’daki ismidir. İşte ‘Zafudu’ ismi böyle oluştu. Zafudu, kendi içinde isimlere ayrılıyor. Bu isimlerin hepsi Türk kültüründen esinlenerek ortaya çıktı. İcra ettiğim enstrümanları;  Zafudu, Mavi Dilber, Üçlü Seri, Büyük Türkmen Güzeli ve Küçük Türkmen Güzeli olarak isimlendirdim” diye konuştu.

Zafudu’nun hikâyesini anlatan Baykal, “Sinestezi özelliğimden dolayı sesi görebiliyorum. Sinestezi, iki duyunun bir arada çalışma prensibidir. Bütün bunları birçok akademik alanda araştırdım. 11-12 tane alanla iç içe çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Sinesteziyle birlikte çocukluğuma indim. Rüyalarımda Zafudu’yu gördüm. Sorular cevaplar derken formlar oluştu. Bu formlar Anadolu kadını ve beraberinde Afrika uduydu. Bunları pişmiş toprak ya da seramikle icat ettim” diye konuştu.

Söyleşinin ardından Zafer Baykal’ın gerçekleştirdiği enstrümantal dinletiye Doç. Dr. Maruf Alaskan da uduyla eşlik etti. Baykal, amacının daha büyük bir orkestra oluşturmak olduğunu söyleyerek dinletisini sonlandırdı.

Etkinlik sonunda EÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Şerife Çağın tarafından Baykal ve Alaskan’a “Teşekkür Belgesi” takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir