Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ömür Kula, “Sektörde farkındalık yaratmanız lazım”

Kadir Menteş – Simge Arıcan

 EÜ İletişim Fakültesinde  “Reklamcılık” Söyleşisi

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Reklamcılık Topluluğu  (RED) tarafından “Reklamcılık” söyleşisi gerçekleştirildi. EÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiyi,  yaratıcı stratejist ve deneyimli tasarımcı Ömür Kula verdi. Söyleşiye EÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Topsümer ve  öğrencileri katıldı.

Söyleşide Ömür Kula, reklamcılık kariyerindeki mesleki tecrübelerini ve tavsiyelerini öğrencilerle paylaştı. Sektörde zorlukların olabileceğinden bahseden Kula, “Uzun zamandır bu sektördeyim. Sizin yaşlarınızda neye, kime ihtiyaç duyuyorsam meslek hayatımda o kişi olmaya çalışıyorum. Stratejist olarak işe başlayacağımı düşündüğüm ilk ajansa kurye olarak girdim. Enpara.com benim kariyerimdeki en önemli işlerden biridir. Sonra R/GA’nın Türkiye ofisini kurdum. Zorluklarla elbette karşılaştım. Bana ‘Senden ancak müşteri temsilcisi olur’ dediler. Bunları da yaşayabilirsiniz. Sektör de değişiyor. Sizler ülkenin o anki toplumsal ve kültürel yapısına reaksiyon gösteren işler yapın. Ne reklamı yaparsanız yapın ülkenin içinde bulunduğu bağlamdan kopuk bir iş yapma ihtimaliniz olmasın” dedi.

Kendini geliştirmenin her sektör için çok önemli olduğunu vurgulayan Kula, “Sektörde üretken ve yaratıcı olmanız gerek. Yetenekli insanlar her yaştan olabilir. Etrafınızı bunlarla doldurun. Herkesten öğreneceğiniz çok şey var. Kendinizi mutlaka geliştirin. Yeni bir dil öğrenin, tasarım yapmayı öğrenin. Bunlar herkes için çok önemli. Sektörde farkındalık yaratmanız lazım. Herkes size bir şeyler katabilir. Kendinizi geliştirin ve umutsuz olmayın” diye konuştu.

Ömür Kula söyleşinin ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir