Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EGE Teknopark’ın projesine 255 bin Euro hibe desteği

Ege Üniversitesi ve EGE Teknopark’ın “D-TECH4MigrEnt – Deep Technology Pre-Incubator for Entrepreneurs” projesi, Avrupa Birliği Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi (ENHANCER) programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Geçici koruma altında bulunan göçmenler ve ev sahibi ülke bireylerinin girişimcilik bilgi ve yetkinliklerinin geliştirilmesi için ön kuluçka programının hazırlanması ve ön kuluçka altyapısının oluşturulması amacıyla Ege Teknopark öncülüğünde Ege Üniversitesi ve Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) ortaklığı ile yürütülen DTECH4ENT projesi; Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi tarafından fonlanan ENHANCER programı kapsamında 255 bin  Euro hibe desteği almaya hak kazandı.

EGE Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Emre İlker ve ekibini makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “İzmir ve bölgedeki diğer paydaşlarla iş birliğinde, multidisipliner bir anlayışla çalışan Ege Teknoparkımız, bölgenin Ar-Ge, inovasyon, yenilikçilik ve girişimcilik potansiyelini artırmaya devam ediyor. Üniversitemizde oluşturduğumuz bilimsel ekosistem meyvelerini uluslararası projelerle de gösteriyor. Ege Teknoparkımızın öncülüğünde Ege Genç İş İnsanları Derneğinin ortaklığı ile yürütülmekte olan DTECH4ENT projesi, Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi tarafından hibe desteği almaya değer görüldü. Prof. Dr. Emre İlker ve proje ekibini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

255 bin Euro hibe desteği

EGE Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Emre İlker, “Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi tarafından fonlanan ENHANCER Projesinin amacı, geçici koruma sağlanan göçmenler ile ev sahibi ülkenin insanlarının sürdürülebilir ve büyütebilecekleri iş fırsatları ve istihdam alanları oluşturmak ve bu kişilerin mesleki eğitim ile donatılarak iş hayatına dâhil olmalarını sağlamaktır. Bu teklif çağrısı ile ulusal ve bölgesel-yerel iktisadi kalkınma politikalarıyla uyumlu bir şekilde daha kapsayıcı ve etkili bir yerel girişimcilik ekosistemine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.  Proje konumuz olan D-TECH4MigrEnt projesi özelinde ise derin teknolojiler odağında geçici koruma altındaki göçmenler ve ev sahibi ülke bireylerinin girişimcilik bilgi ve yetkinliklerinin geliştirilmesi için ön kuluçka programının hazırlanması ve ön kuluçka altyapısının oluşturulması amaçlanmaktadır. Ege Teknopark’ın önderliğinde, Ege Üniversitesi ve Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD)’ın ortaklığı ile yürütülmekte olan DTECH4ENT projesine de nitelikli insan kaynağı sağlaması beklenen bu proje ile girişimcilik ekosistemi adına büyük katkı sağlanmış olacaktır. Kabul edilmiş olan yeni projemiz bu amaçla 255 bin  Euro hibe desteği almaya hak kazanmıştır.  Proje kapsamında katılımcılara tam teşekküllü bir ortak kullanım ofisi ve donatıları sağlanacak, bunun yanında genel ve teknoloji odaklı girişimcilik eğitimleri ve ön kuluçka eğitimleri verilecektir. Proje süresi 18 aydır. Proje kapsamında Ege Teknopark ve Ege Üniversitesi yeni firmaların kurulmasına öncülük yapacak olup EGİAD tarafından bu ekiplere iş geliştirme desteği verilecektir.  Projeye yazım ve başvuru süreçleri içerisinde bizleri cesaretlendiren ve her daim destekleyen Yönetim Kurulu Başkanımız ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza şükranlarımızı sunarız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir