Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Deneysel dönüşüm: Hibiskus bitkisinden sanata

“Mustafa Çapar Resim Sergisi” EÜ’de sanatseverlerle buluştu

Deneysel dönüşüm: Hibiskus bitkisinden sanata

Ege Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü tarafından “Mustafa Çapar Resim Sergisi” açılışı gerçekleştirildi. Sergide, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çapar’ın eserleri yer aldı.

EÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Sergi Salonunda açılışı gerçekleştirilen resim sergisine Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan, EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Öner Uslu, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Serginin açılışında konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan sanata duyduğu ilginin önemine değinerek ressam Mustafa Çapar’a değerli eserlerini Ege Üniversitesi’nde sergilediği için teşekkür etti.

Eserlerinin oluşum süreci hakkında bilgi veren Mustafa Çapar, “Çalışmalarımda fotoğraf üzerinde biçimsel bir dönüşüm uyguluyorum. Fotoğrafları resme dönüştürmek için bilgisayarda bir programda boyayıp lekeye dönüştürüyorum. Elimdeki görüntü üzerinde çalışmaya başlıyorum ve ardından ilk görüntüdekinden farklı bir figür ya da figürler ortaya çıkıyor. Bu figürler, bir anlam oluşturmaya uygunsa, o anlamı dikkate alarak bazı değişiklikler yaptığım oluyor. Sözcük tam olarak karşılamasa da “doğaçlama’ bir şekilde ortaya çıkan bu resimlerde, biçim daha ön planda oluyor. Resim yapma yöntemim, Leonardo da Vinci’nin ve Alexander Cozens’in çevrelerinde gördükleri lekeleri resme dönüştürme yöntemlerinin bir uzantısı diyebilirim. Ayrıca psikolojik bir test olan Mürekkep Lekesi Testi ile de ilişkilendirilebilir. Çoğunlukla çay olarak tüketilen Hibiskus bitkisini malzeme olarak kullanıyorum. İlk başta kırmızı olan renk, zamanla solup canlılığını yitiriyor” dedi.

EÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Sergi Salonunda açılan resim sergisi 4 Nisan’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

MUSTAFA ÇAPAR KİMDİR?

İzmir’in Kınık ilçesine bağlı İbrahimağa Köyü’nde 1973’te doğan Mustafa Çapar, ilköğretim ve ortaöğretimini Bergama’da tamamladı. 1998’de Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2000’de Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olan Çapar 2002’de Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Çapar, 2006’da Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda görev yapan Çapar, sekiz kişisel sergi açtı ve çeşitli karma sergilere katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir