Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Doç. Dr. Karadağ, “Kadının ilerlemesi toplumsal gelişimin anahtarıdır”

 EÜ’de “Anadolu Destanı, Türk Kadın Kıyafetleri Defilesi” ile “Atatürk, Cumhuriyet ve Kadın” konferansı gerçekleştirildi

 Doç. Dr. Karadağ, “Kadının ilerlemesi toplumsal gelişimin anahtarıdır”

Halil Çoban, Eslem Türkoğlu, Beyza Nur Dişikitli

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM), Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde “Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında “Atatürk, Cumhuriyet ve Kadın” konferansı gerçekleştirildi. Konferans sonunda Türk kültürünün Anadolu’daki moda mirasını yansıtan “Anadolu Destanı Geleneksel Türk Kadın Kıyafetleri Defilesi” düzenlendi. Ege Üniversitesi öğrencilerinin modelliğini yaptığı defilede, 32 parçadan oluşan Anadolu’nun unutulan motifleri ve desenlerini gün yüzüne çıkaran kıyafetler sergilendi.

EÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa,  EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, EÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, EGESEM Müdürü ve Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Arife Karadağ, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın, EÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKAM) Müdür Yardımcısı ve EÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğr. Gör. Zeynep Türkyılmaz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “EÜ Sürekli Eğitim Merkezi, EÜ Edebiyat Fakültesi ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü İş birliğinde EÜ AKM’de gerçekleştirilen Anadolu Destanı Geleneksel Türk Kadın Kıyafetleri Defilesine katıldık. Defilede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Programın açılışında konuşan EGESEM Müdürü Doç. Dr. Arife  Karadağ, “Dünya Kadınlar Günü, dünyanın her yerinde kadının daha fazla anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı, kadın emeğinin çok daha iyi anlaşıldığı, dahası dillendirildiği bir gün. Kadın, toplumun en etkili yönlendiricisi, birleştiricisi ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi toplumsal gelişimin anahtarıdır. Aynı zamanda sürdürülebilir, adil, kalkınmış bir toplumu inşa etmenin de tek yoludur. Eşit bireyler olarak biz kadınlar; çözüm üreten, geliştiren dahası bu tüm başarıları kalıcı kılanlarız. Çünkü biz kadınlar güçlüyüz. Çünkü biz kadınlar güçlü olmayı, güçlü kalmayı öğretenleriz” dedi.

“Kadınlar her alandaki olanaklardan faydalanmalı”

Demokratik ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan yararlanabiliyor olmasının önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Karadağ, “Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir geleneğe sahibiz. Unutmayalım ki İstiklal Savaşı’nın Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u da bizim kadınlarımız. Şüphesiz bugün özgür demokratik, sosyal hayatın ve çalışma hayatının her aşamasında aktif, üreten kadınlar olmamızda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz. Onunla başlayan misyonumuzun daha da ileriye götürülmesi yönündeki sorumluluğumuzun farkındayız. Kendisinin aziz hatırasına bir kez daha saygıyla ve minnetle eğiliyoruz” dedi.

“Kadının toplum içerisindeki rolü büyüktür”

Konferansta Türk tarihinde kadına verilen değer ve aile bağlarının önemine değinen Öğr. Gör. Zeynep Türkyılmaz,  “Türk tarihinde kadına verilen değer, aile bağları çok önemlidir. Kadının aile içerisindeki rolünün yanında toplum içerisinde de rolü büyüktür. Geçmişten günümüze devlet yönetiminde erkeğin yanında kadının da söz hakkı olmuştur. II. Meşrutiyetle beraber kadın haklarında ve kadının konumunda gelişmeler yaşanmış, kadın faaliyetleri hız kazanmıştır. Özellikle Atatürk’ün izlediği milli ve çağdaş toplum politikası ile kadınlara eğitimden siyasete her alanda haklar tanındı. Eğitim alanında Maarif Kongresi’nde kadın eğitimcilerin yer alması, hukuki alanda Medeni Kanun’un çıkarılması, toplumsal alanda İzmir İktisat Kongresi’ne kadınların da davet edilmesi, siyasi alanda kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi Atatürk’ün kadınlara verdiği önemi gösterir. Atatürk, ‘Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde, Anadolu köylü kadınının üstünde kadın mesaisi zikretmek imkânı yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını ‘Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez’ sözüyle Türk kadınının mücadeleciliğini açıklamıştır” diye konuştu.  Konferans sonunda EÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, Öğr. Gör. Doç. Dr. Zeynep Türkyılmaz’a teşekkür çiçeği verdi.

Ege Üniversitesi öğrencileriyle “Anadolu Destanı” Defilesi

Konferans sonunda Türk kültürünün Anadolu’daki moda mirasını yansıtan “Anadolu Destanı Geleneksel Türk Kadın Kıyafetleri Defilesi” düzenlendi. Ege Üniversitesi öğrencilerinin modelliğini yaptığı defilede, 32 parçadan oluşan Anadolu’nun unutulan motifleri ve desenlerini gün yüzüne çıkaran kıyafetler katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir