Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mavi son yolculuğuna uğurlandı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erol Mavi (91), yaşlılığa bağlı nedenlerle hayatını kaybetti. EÜTF Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı kurucusu olan Prof. Dr. Mavi, düzenlenen töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

EÜTF Muhiddin Erel Amfisinde düzenlenen törene, EÜ Rektör Yardımcısı ve EÜTF Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özgür Çoğulu, dekanlık ve başhekimlik yönetimi, öğretim elemanlarıyla Prof. Dr. Erol Mavi’nin ailesi katıldı. EÜTF Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükran Darcan, Prof. Dr. Mavi’nin çalışmaları ve özgeçmişi hakkında bilgiler paylaştı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürgün, “Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi çınarının bir yaprağı daha düştü ve aramızdan ayrıldı. Kıymetli hocamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Özellikle hocamızın mezuniyet sonrası genç bir hekim olarak Anadolu’da verdiği mesleki mücadele takdire şayan. Günümüzde bulaşıcı hastalıklarla nasıl mücadele ediyorsak, o yıllarda da sıtmayla çok büyük mücadeleler vermiş ve halk sağlığı alanında önemli çalışmalara imza atmış bir hocamızdı. Hocamız yurt dışında eğitimini tamamladıktan sonra kazanımlarını ülkemiz ve fakültemizin gelişmesi için paylaşmıştır.

Fakültemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalımızda Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalımızı kurmuştur. Fakültemizde ilklere imza atıp çok sayıda öğrenci yetiştirmiş, bilimsel yayınlar yapmış ve camiamıza büyük katkıları olmuştur.  Bu açıdan kendisine minnettarız. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tıp camiasına başsağlığı diliyorum” dedi. Ailesi ve arkadaşları Prof. Dr. Mavi ile anılarını paylaştıktan sonra tören sona erdi. Yaşlılığa bağlı nedenlerle hayatını kaybeden Prof. Dr. Mavi, Urla İskele Mezarlığındaki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir