Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Üniversite- sanayi iş birliklerinde güçleniyoruz”

Akademi ve iş dünyası ‘Üniversite Sanayi İş Birliği Buluşması’nda bir araya geldi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın İzmir programı kapsamında; Ege Üniversitesi organizasyonu ve  İzmir Ticaret Odası ev sahipliğinde, “Üniversite Sanayi İş Birliği Buluşması” gerçekleştirildi. Toplantıya, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar,  İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Üniversiteleri Rektörleri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Akademi ile iş dünyasını bir araya getiren programda; üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve üniversitelerdeki bilimsel potansiyelin sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesinin önemi, sürdürülebilir iş birlikleri,  yürütülen projeler ve ileriye yönelik atılması gereken  adımlar istişare edildi. Rektör Budak, “Yeni YÖK Vizyonu doğrultusunda tüm paydaşlarımızla olduğu gibi iş dünyasıyla da ilişkilerimizi güçleniyoruz. Bu amaçla geliştirdiğimiz Ege Modeli’nde önemli mesafeler katettik” dedi.

“İzmir büyük bir potansiyele sahip”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Sizlerle ülkemizin bu güzel şehrinde, İzmir’de bir arada olmaktan memnun olduğumu ifade etmek isterim. İzmir, ülkemizin dünyaya açılan kapısı. Ülkemizin en önemli ticaret, sanayi ve turizm şehirlerinden bir tanesi. Yükseköğretim açısından bakıldığında bünyesinde barındırdığı dokuz üniversitesi ve 200 bine yakın öğrencisi, 3 bin 500’ü bulan öğretim elemanlarıyla hakikaten yükseköğretim hayatı içerisinde de fevkalade önemli bir yere sahip. İzmir’de çok kıymetli üniversitelerimiz var ama buna mukabil İzmir aynı zamanda ticaret geleneği ile sadece Cumhuriyet tarihimizde değil; geçmişte de en önemli merkezlerinden bir tanesidir. Biz, İzmir’e ehemmiyet veriyoruz. Hükümetimizin de katkılarıyla üniversitelerimize sunulan imkânlar, ilimizde bulunan ticaret ve sanayi potansiyeli ile bir araya geldiği takdirde, inanıyoruz ki hem yükseköğretim hayatımıza, hem de ülkemizin ticaret ve sanayisine başarı hikâyeleri üretebileceğimiz potansiyeli taşıyor. Burada üniversitelerimizin sorunlarını, şehir ile olan ilişkilerini tartışıyor ve müzakere ediyoruz. Benim bir istirhamım şu olabilir; yükseköğretime büyük hizmet veren üniversite hocalarına sahip çıkmanızı, onların uzattığı eli tutmanızı rica ediyorum. Bu örneği biz İzmir’de yakalayabiliriz diye düşünüyorum. İzmir’de ticaret ve sanayi konusundaki dinamizm, üniversiteler ile birleşirse gerçekten çok önemli işler çıkabilir. Ben iş insanlarının üniversitelerden öğreneceği şeyler olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda üniversite hocalarının da iş dünyasından öğreneceği çok şeyin olduğunu da biliyorum. O sebeple buna tek taraflı bir bilgi ve tecrübe transferi olarak bakmamak lazım. Bu ilişki, karşılıklı işbirliği ile yürüyecek olan bir husustur” dedi.

“Geleceğimiz ile ilgili umutlarımız daha da artacak”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Sayın YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’ın ilimiz programı kapsamında kamu ve özel sektör, akademi ve iş dünyasının bir araya gelmesi münasebetiyle düzenlenen programdayız.  Çok sevindirici bir durum. YÖK Başkanımızın ziyaretinin İzmir açısından bir talih olduğunu, bundan sonra İzmir için güzel gelişmelere işaret olduğunu değerlendiriyorum. Üniversitelerimiz, akademiye direkt hayattan ilhamını alarak, hayatın içindeki sorunlara, iş dünyasının içindeki sorunlara çözüm üretmek ve ülkeyi daha iyi hale getirmek üzere tüm kesimlerle işbirliği içindeler. YÖK Başkanımızın mütevazı, işbirliğine açık ve güler yüzlü tutumu bize bu anlamda umut vadetti. İnşallah ülkemizin geleceği ile ilgili umutlarımız daha da artacak. Dünya çok kötü bir dönemden geçiyor. Dünya ne durumda olursa olsun bizim kendi işimize bakmamız lazım, kendi ülkemize bakmamız lazım. Kendi geleceğimizle ilgili çalışmalarımızı yapmamız lazım. O anlamda bugün yapılan çalışmaların çok isabetli olduğunu değerlendiriyorum. YÖK Başkanımıza heyeti ile birlikte ilimize teşrif ettikleri için teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar ve iş birliklerinin artarak devamını diliyorum” diye konuştu.

“Ege Modeli ile bağlarımızı güçlendiriyoruz”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “YÖK Başkanımızın, ‘Yeni YÖK Vizyonu’ doğrultusundaki önemli bir parametresi, özel sektör ve sanayi iş birliği konsepti. Başkanımızın vizyonu doğrultusunda tüm paydaşlarımızla var olan ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Ege Üniversitesi olarak ülkemizde bir ilk olan ‘Ege Modeli’ni geliştirdik. Bu modelde,  BAP projelerimizden Ar-Ge merkezlerimize yüzde 75’e kadar bütçe koyuyoruz. Biz, sanayicinin ihracat yaptığı ulusal ya da uluslararası arenada katma değer yaratacak alanlarda sizlerin Ar-Ge merkezlerinizle ortak projeler yapmak istiyoruz. Bizim de sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var. Ege Üniversitesi Senatosu olarak tüm organize sanayi bölgelerini ziyaret ettik. Birlikte kenetlenmek zorundayız. Çünkü bilgi çağındayız, bilim dünyasındayız. Sizler uluslararası arenada birçok kişiye istihdam sağlıyorsunuz. Bu,  bilgiyle ve bilimle yapılacak bir iş. Türk bilim insanlarına güvenmenizi istiyoruz. Biz kendimize güveniyoruz, İzmir’deki tüm üniversitelerde çok kaliteli akademisyenlerimiz var. Birbirimize güvenirsek, sizlere çok daha güçlü rekabet edeceğiniz alanlara bilimsel olarak katkı sunacağımızı düşünüyorum. Bu vesile ile  bir kez daha YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger’e, iş dünyasının temsilcilerine, İzmir üniversiteleri rektörlerine şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum. Ege Üniversitesi ailesi olarak daha çok çalışmaya, üretmeye, ülkemiz ve bölgemizin kalkınmasına daha nitelikli katlı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“İzmir için projelere devam edeceğiz”

İZTO Başkanı Mahmut Özgener ise, “Odamızda ilk defa bir YÖK Başkanını ağırlama fırsatı yakaladık. Başkanımızla çok değerli fikir alışverişlerinde bulunduk. Diyaloğa çok açık, herkesi dinlemeyi seven, fikirlere önem ve değer veren bir kişilik. Değerli Rektörlerimize de iş dünyası adına teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitelerimiz, biz iş insanları için bulunmaz bir hazine. İhtiyaç duyduğumuz her anda kapılarını bizlere açtılar. İzmir olarak bu konuda gerçekten çok şanslıyız. Şehrimizin geleceği için hep beraber güzel projelere imza atmaya devam edeceğiz. Bir özel teşekkür de geldiği günden beri her kesimi kucaklayan Valimiz Yavuz Selim Köşger’e etmek istiyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir