Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Akademik yayına saygın bilimsel dergide büyük beğeni

Yenidoğan hastalıklarının tedavisine yönelik bilimsel projede umut verici sonuç

Akademik yayına saygın bilimsel dergide büyük beğeni

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Yenidoğan Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Akısü yürütücülüğünde sürdürülen TÜBİTAK projesi kapsamında yapılan araştırmalar, beyin, akciğer ve bağırsak hasarıyla dünyaya gelen prematüre ve yenidoğan çocukların tedavisine umut oldu. Pediatri alanında dünyanın en saygın dergisinde yayımlanıp büyük beğeni toplayan ve kapak fotoğrafı olarak da kullanılan araştırmaya imza atan Prof. Dr. Akısü ile ekibini tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin adını, bilimsel çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası arenada duyuran hocalarımızın her zaman yanındayız. Kendileriyle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

EÜTF Yenidoğan Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Akısü ile ekibinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) projesi kapsamında hazırladığı, “The effects of IGF-1 and erythropoietin on apoptosis and telomerase activity in necrotizing enterocolitis model” adlı bilimsel makale, pediatri alanında dünyanın en saygın dergisi Nature- Pediatric Research editörleri tarafından derginin kapağına taşındı. Dergide yayımlanarak büyük bir beğeni toplayan makalenin prematüre ve yenidoğan çocukların bağırsak hasarını önlemeye yönelik araştırmalara yer verildiğini kaydeden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Kısa süre önce Yükseköğretim Kurulu tarafından Araştırma Üniversitesi ilan edilen Ege Üniversitesinin bu başarısında, donanımlı akademisyenlerin bilimsel çalışmalarının büyük rolü var. Üniversitemizin adını, bilimsel çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası arenada duyuran hocalarımızın her zaman yanındayız. Kendileriyle gurur duyuyoruz. Prof. Dr. Mete Akısü hocamız ile ekibi önemli bir başarıya imza attı. Yenidoğan hastalıklarının tedavisine yönelik bilimsel projeleriyle umut verici sonuçlar elde ettiler. Kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Yeni bir tedavi şekli

EÜTF Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde ‘Kök Hücre Uygulamaları’nın yenidoğan hastalıklarında kök hücre kaynaklı tedavilerin ümit verici seçenekler olarak görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Akısü, “Ege Üniversitesi Yenidoğan Ünitemizde de bebekler için yeni tedavi şekli olan mezenkimal kök hücre uygulamalarına öncülük ediliyor. Prematüre doğumlarda bağırsak hasarını önlemek üzere hazırladığımız bir proje kapsamında deneysel olarak bir ilaç kullandık ve çok olumlu sonuçlar aldık. Bilimsel yayımımız çok beğenildi ve en iyi makalelerden biri seçilerek, dünyada en saygın pediatri dergisinde kapak fotoğrafı olarak yayımlandı. Türkiye’de bir ilk olan çalışmamızdan yola çıkarak, Sağlık Bakanlığı onaylı olarak beyin, bağırsak ve akciğer hasarıyla dünyaya gelen prematüre ve yenidoğan çocuklara kök hücre nakli yapmaya başladık. Araştırmalarımız devam ediyor umut verici sonuçlar elde ediyoruz. Desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir