Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Doç. Dr. Çalış, “Enerji etkin binalar yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor”

 Egeli bilim insanı binalarda enerji performansını iyileştiren çözümleri anlattı

Doç. Dr. Çalış, “Enerji etkin binalar yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor”

Pelin Yeşil-Simge Arıcan- Kemal Diri

Enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda bilinç oluşturmak ve enerji tasarrufu önlemleri konusunda farkındalık yaratmak için her yıl ocak ayının ikinci haftası “Enerji Tasarrufu Haftası” olarak kutlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan enerji maliyetleri ülkeleri doğa ve tasarruf dostu çözümlere yönelimi artırmaya başladı. Binalardaki enerji tasarrufunun artırılmasına yönelik açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi(EÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı İşletmesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gülben Çalış, konutlarda enerji performansını iyileştiren çözümlerin birlikte kullanılması neticesinde yüzde 20’ye varan tasarruf sağlanabileceğini söyledi. Yapılan çalışmaların, ısı yalıtımını toplam enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 8, cam ve doğramalarda yapılan iyileştirmelerin ise yaklaşık yüzde 10 azalmayı sağladığını vurguladı.

Enerjinin büyük bir kısmının binalar tarafından tüketildiğinden bahseden Doç. Dr. Çalış, “Toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 35-40’ı binalarda tüketilir.  Bu kapsamda harcanan enerjinin yaklaşık yüzde 21,5’i konut tipi binalarda, yüzde 18,6’sı ise ticari tipi binalarda gerçekleşir. Bu sebeple konut binalarında enerji etkin tasarım ve iyileştirme uygulamaları yapıldığında toplam enerji tüketim değerlerinde azalmalar olur. Enerji etkinliği, harcanan birim enerji başına daha fazla hizmet veya ürün elde edebilmektir. Enerji etkin bina ise daha az enerji tüketen, tükettiği enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan ve çeşitli sera gazlarına atmosfere minimum salım yapan bina olarak tanımlanır. Enerji etkin bina tasarımı, enerji tüketim değerlerinin azaltılması dışında ilk yatırım maliyetlerinin en aza indirgenebilmesi yönünden de fazlasıyla önem taşır. Aynı zamanda bu şekilde yapının ömür boyu maliyet değeri de en uygun hale getirilir” dedi.

“Binalarda enerji verimliliğinin sağlanması için aktif ve pasif stratejiler mevcut”

Binalarda enerji tüketiminin azaltılması yönünde yapılan uygulamalara değinen Doç. Dr. Çalış, “Binalarda enerji verimliliğinin sağlanması için aktif ve pasif stratejiler mevcuttur. Pasif stratejiler kapsamında binaların opak yüzeylerinde ısı yalıtımı uygulaması, saydam yüzeylerde ise cam ve doğramalara ilişkin uygulamalar oldukça yaygındır. Isı yalıtımı özellikle dış duvarlarda ve çatılarda Ekspande Polistren Köpük(EPS), Ekstrüde Polistren Köpük(XPS), taş yünü, mineral yünü ve cam yünü gibi malzemeler kullanılarak sağlanır. Bu malzemelerin bina kabuğu özellikleri ve binanın bulunduğu iklime bağlı olarak farklı kalınlıklarda kullanılması gerekmektedir. Cam türü şeçiminde argon/hava dolgulu çift cam veya low-e çift cam gibi alternatifler mevcut olup doğramalarda alüminyum, PVC gibi seçenekler bulunur. Enerji performansını iyileştiren çözümlerin birlikte kullanılmasının yüzde 20’ye varan tasarruf sağlayacağı söylenebilir. Yaptığımız çalışmalar, ısı yalıtımının toplam enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 8, cam ve doğramalarda yapılan iyileştirmelerin ise yaklaşık yüzde 10 azalmayı sağladığını göstermiştir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir