Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Fakülte olarak alandaki ihtiyaçları ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz”

EÜ Hemşirelik Fakültesinde  “I. Uluslararası Hemşirelik Eğitiminde Program Geliştirme Kongresi”

 Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Fakülte olarak alandaki ihtiyaçları ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz”

Mehmet Akif Kayal, Türkan Şişoğlu

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi tarafından “I. Uluslararası Hemşirelik Eğitiminde Program Geliştirme Kongresi” gerçekleştirildi. Çevrim içi olarak düzenlenen “Değişen İhtiyaçlar, Gelişen Program”  temalı kongreye EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, EÜ Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatma Orgun ve Dr. Öğr. Üyesi Nilay Özkütük, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, “Bilimsel gelişmelere dayalı, toplumun sağlık gereksinimlerine yanıt verecek eğitim programı ile etik değerlere, etkili iletişime, problem çözme ve araştırma becerilerine sahip, değişim yaratabilen, insan haklarına saygılı, otonomi sahibi ve liderlik yapabilecek lisans ve lisansüstü düzeyde hemşireler yetiştirmeyi misyonu olarak belirlemiş olan Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Ailesi olarak hemşirelik programlarında değişen ihtiyaçları ve gelişmeleri yakından takip ediyor, 1 Hemşirelik Lisans Programı ve 31 Lisansüstü programımızla akademik başarı ve eğitim kalitesi arenasında yer buluyoruz” dedi.

“Akademisyen ve öğrenci iş birliğine önem veriyoruz”

Hemşirelik Fakültesi olarak mesleki gelişime önem verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Dönmez, “Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği tarafından Türkiye’de beş yıllık akreditasyon alan ilk Hemşirelik Lisans Programı olarak akredite edilmemiz, YÖK tarafından açıklanan Ege Üniversitesi Araştırma Üniversitesi olmamızda fakültemizin katkıları da fazla olup, yine bu hafta açıklanan ilk bilgilere göre; World Scientist and University Medical and Health Sciences Rankings 2021 dünya atıf sıralamalarında Fakültemizden en çok atıf alan 5 akademisyenimiz dünya sıralamasında, toplam 17 akademisyenimiz de ulusal en çok atıf alan akademisyen sıralamasında yer alması, 41 sosyal sorumluluk projemizle topluma hizmet sunmamız, kolektif belleği korumak ve sürdürmek adına ilk defa ‘Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Tarihi Koleksiyonunu’ açmamız bu göstergeler arasında yer almaktadır. Tüm bu faaliyetlerimizde akademisyen ve öğrenci iş birliğine önem veriyoruz” diye konuştu.

“Kongre ile hemşirelere farkındalık kazandıracağız”

Hemşirelik eğitim programlarının geliştirilme ve iyileştirme süreçlerine dikkat çekmeyi amaçladıklarını ifade eden Dekan Prof. Dr. Dönmez, “Bu kongre ile hemşirelik eğitim programlarının geliştirilme ve iyileştirme süreçlerine dikkat çekilerek hemşire akademisyenlere, geleceğin öğretim üyeleri olan lisans ve lisansüstü öğrencilere ve klinik alanda çalışan hemşirelere farkındalık kazandırılacaktır. Tüm bu faaliyetlerde bizleri daima ileriye motive eden Rektörümüz sayın Prof. Dr. Necdet Budak Hocamıza da teşekkür etmek isterim. Türkiye’de ve Uluslararası alanda ilk defa düzenlenen bu kongreye ev sahipliği yapmak onure etmiştir. Bu bağlamda tüm düzenleme kuruluna, katkı veren tüm akademisyenlere, meslektaşlarıma ve organizasyon firmasına teşekkür ederim” dedi.

Kongrenin başkanlığını Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Fatma Orgun ve Dr. Öğretim Üyesi Nilay Özkütük üstleniyor. İki gün boyunca devam edecek kongrede “Hemşirelik Eğitiminde Değişen İhtiyaçlar Gelişen Program”, “Program Geliştirme Süreci – İhtiyaç Analizi”, “Program Geliştirme Süreci – İçerik Belirleme”, “Yeterlilik ve Yetkinlikler”, “Z Kuşağı Öğrencilerinin Motivasyonu”, “Hemşirelikte Uzaktan Eğitim” ve “Hemşirelik Eğitiminde Akreditasyon” konularında alanın uzman konuşmacılar tarafından sunumlar yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir