Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli akademisyen Prof. Dr. Yanık, “TÜBİTAK Bilim Ödülü”nün sahibi oldu

2021 Yılı TÜBİTAK Ödülleri Açıklandı

Egeli akademisyen Prof. Dr. Yanık, “TÜBİTAK Bilim Ödülü”nün sahibi oldu

Enerji ve yakıtlar, çevre bilimleri ve  kimya alanlarında çalışmalar yürüten Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Jale Yanık, TÜBİTAK 2021 Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri değerlendirme sonuçlarına göre Temel Bilimler alanında “Bilim Ödülü”ne layık görüldü.

TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödüllerinin sahipleri belli oldu. TÜBİTAK Yönetim Kurulu tarafından 2021 yılında 3 Bilim Ödülü ve 14 Teşvik Ödülü verilmesine karar verildi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Jale Yanık, TÜBİTAK -2021 Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında verilen “Bilim Ödülü” kategorisinde ödül alan 3 bilim insanından birisi oldu. Prof. Dr. Jale Yanık,  Temel Bilimler alanında bilim ödülüne layık görüldü.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “TÜBİTAK her yıl bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek, bilim insanlarının, araştırıcıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmeleri için imkân sağlamak amacıyla ‘Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri’ veriyor. 2021 yılı değerlendirme çalışmalarının sonuçları açıklandı. Üniversitemiz Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Jale Yanık, enerji ve yakıtlar alanında atık ve artıklardan ısıl prosesler ile katı yakıt, biyo-yağ, hidrojen ve adsorbent üretimi üzerine uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları nedeniyle 2021 yılı TÜBİTAK Bilim ödülüne layık görülen 3 bilim insanından birisi oldu. Temel Bilimler alanında bilim ödülü alan hocamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 28 Aralık tarihinde yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir