Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege’de “CMY Renkleri ile Resim” sergisi açıldı

Rüya Altıkızlar

Ege Üniversitesi(EÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü tarafından “CMY Renkleri ile Resim” sergisi açıldı. Sergide Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü emekli öğretim üyesi Dr. Turan Enginoğlu’nun eserleri yer aldı.

EÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Sergi Salonunda açılışı gerçekleştirilen resim sergisine Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şakire Karabay, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender, “Dr. Enginoğlu, Ege Üniversitesinin kuruluşunda emeği geçen değerli isimlerden birisi ve bu sanat galerisindeki ilk serginin de sahibi olarak onursal açıdan çok değerli bir isimdir. Bu nedenle Eğitim Fakültesinde hocamızı ağırlamaktan dolayı çok onurluyuz” dedi.

Dr. Turan Enginoğlu, eserlerinde, CMY adı verilen üç tip boya ile pigmentlerin gücünü kullanarak daha canlı renklere ulaştığını ve bu yolla öğrencilere renkleri farklı yöntemlerle nasıl elde edebileceklerini göstermeyi amaçladığını ifade etti. Dr. Enginoğlu, Türkçe adları ile camgöbeği, galibarda ve sarı olarak adlandırılan cyan, magenta ve yellow renklerinin kısaltması olan CMY renkleriyle bütün renklerin basılabileceğini ve üç pigmentli çalışınca resimlerin ister istemez daha canlı, berrak ve temiz olacağını söyledi.

Sanatseverler tarafından ilgiyle karşılanan sergi 10 Aralık 2021 tarihine kadar EÜ Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Sergi Salonu’nda ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir