Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Güçlendirme uygulamalarında kullanılacak yenilikçi tekstil ürünü geliştirecekler

 Egeli bilim ekibinin projesi TÜBİTAK’ın “Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı” kapsamında destek almaya hak kazandı

Güçlendirme uygulamalarında kullanılacak yenilikçi tekstil ürünü geliştirecekler

Ege Üniversiteli bilim ekibinin multidisipliner bir anlayışla hazırladığı “Hasarlı Binalarda Güçlendirme Amaçlı Yenilikçi Yüksek Performanslı Tekstil Ürünlerinin ve Tekstil Donatılı Çimento Esaslı Kompozitlerin Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK 1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme programının “Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı” kapsamında destek almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevda Altaş’ın yürütücülüğünü yaptığı,  güçlendirme amaçlı yenilikçi yüksek performanslı tekstil ürünlerinin ve tekstil donatılı çimento esaslı kompozitlerin geliştirilmesini konu alan araştırması TÜBİTAK’ın  “Deprem Araştırmaları Özel Çağrısı” kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Prof. Dr. Altaş ve proje ekibini tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Egeli akademisyenlerin geliştirdikleri projelerle topluma fayda sağlamasının çok kıymetli olduğunu ifade ederek projede görev alacak akademisyenlere başarılar diledi.

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Altaş, “Deprem kuşağında yer alan ülkemizin birçok bölgesinde yıkıcı ve büyük fiziki zarar veren deprem afeti yaşanmaktadır. Bunun sonucunda hem can ve mal kaybı yaşanmakta hem de yıkımlarından kaynaklanan depremi yaşayan kişilerde sosyal ve psikolojik açıdan telafisi uzun yıllar alan büyük sorunlar yaratmaktadır. Deprem sonrasında hasar gören kolon ve kirişlerin güçlendirilmesi ile bir an önce tekrar faaliyet göstermesi yaşamın devamlılığı için büyük önem arz etmektedir. Projemizin amacı; güçlendirme amaçlı yenilikçi yüksek performanslı tekstil ürünlerinin ve tekstil donatılı çimento esaslı kompozitlerin geliştirilmesidir. Bu amaçla proje kapsamında, daha önce yapılan çalışmalardan farklı, mevcut ürünlere alternatif olabilecek, yenilikçi, geri dönüşümü mümkün olan, daha düşük maliyetli, yüksek performanslı tekstil ürünleri geliştirilecektir” diye konuştu.

“Ticari bir ürün olarak kullanılacak”

Proje konusunun farklı disiplinleri içerdiğini ifade eden Prof. Dr. Sevda Altaş, çalışmada farklı özelliklerde geliştirilmesi planlanan kumaşların yanı sıra, farklı güçlendirme uygulamaları da yapılarak numunelerin basınç dayanımı, gerilme-birim deformasyon ilişkisi ve yarmada çekme dayanımı, kirişlerde ise eğilme dayanımı ve yük-sehim ilişkileri irdelenecektir. Proje hazırlık aşamasında kendisine destek olan ve projenin yürütülmesinde birlikte çalışacağımız Prof. Dr. Güldemet Başal Bayraktar, Prof. Dr. Şemsi Yazıcı, Doç. Dr. Emre Ercan ve Ar. Gör. Cihat Yüksel hocalarımıza da ayrıca çok teşekkür ediyorum” dedi. Prof. Dr. Sevda Altaş, ayrıca, proje kapsamında geliştirilecek kumaşların güçlendirme uygulamalarında beklenen mekanik özellikleri karşılaması durumunda, ülkemizde yapı sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından yeni bir ticari ürün olarak kullanılabilme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir