Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ, Sağlıktaki yetkinliğini kanıtladı

“TEKNOFEST 2021” sona erdi

EÜ, Sağlıktaki yetkinliğini kanıtladı

Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli rol oynayan birçok kuruluşun ortak paydaşlığıyla düzenlenen TEKNOFEST, bu yıl da coşkuya ve rekabete sahne oldu. Ege Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, çeşitli alanlarda katıldıkları yarışmalardan dereceyle dönmeyi başardı. Ege, festivalde özellikle sağlık alanındaki yarışmalara damga vurarak bu alandaki yetkinliğini bir kez daha kanıtladı.

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen TÜBA Doktora Bilim Ödüllerinde Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde görevli Dr. Zihni Onur Uygun’un “Tümör Tanı ve İzlemi İçin Dolaşımdaki Serbest DNA’nın Tayinine Yönelik Spesifik Bir Biyosensör Sistemi Geliştirilmesi” tezi, Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında birinciliği etti. Dr. Gülşah Çongur’un Ege Üniversitesinde hazırladığı “Biyomoleküler Etkileşimi Elektrokimyasal Algılamaya Yönelik DNA Biyosensörlerinin Geliştirilmesi” başlıklı tezi ise aynı kategoride ikinci oldu. Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında Egeli öğrenciler Sena Yanışık ve Bensu Yağmur Arslan’ın hazırladığı “Oral Yolla Alınan İlacın Karaciğer Tümörüne Hedeflendirilmesinin Modellemesi ve 3b Sferoid Temelli Çip-Üstü-Karaciğer  Platformu ile Validasyonu” projesi sağlık alanında üçüncülük ödülüne layık görüldü.

“Sağlık alanında öncü üniversite”

TEKNOFEST’in, binlerce gencin hayalini gerçeğe çevirme yolunda önemli adımlar atmasına vesile olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “ Ülkemizin milli teknoloji hamlesine destek vermek, tüm eğitim kurumlarının sorumluluğudur. 2018 yılından bu yana düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, gençlerimizin projeleri ile rekabet ettiği, bilim ve teknoloji alanında nitelikli insan kaynağımızın sayısını artıracak önemli bir girişim. Sağlıkta öncü bir üniversite olan Ege Üniversitesi de bu alanda festivale damgasını vurdu. Hem hocalarımız hem de öğrencilerimizin projeleri, sağlık alanında çeşitli ödüllere layık görüldüler. Bu başarılar bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Ödül alan hocalarımızı ve öğrencilerimizi gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir