Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Tıp’ta beyaz önlük giyme heyecanı

Rektör Budak, “Öğrencileri ve yüz yüze eğitimi çok özledik”

Ege Tıp’ta beyaz önlük giyme heyecanı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Uyum Haftası etkinlikleri EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın da katıldığı “Hekim Önlüğü Giyme Töreni” ile başladı. Yüz yüze eğitimin devam etmesinden yana olduklarını söyleyen Rektör Budak, “Öğrencileri ve yüz yüze eğitimi çok özledik. Akademik performans açısından ulusal ve uluslararası alanda iddialı hocalarımızın yer aldığı, alt yapı ve tıbbi cihazlarının tümünü yenilediğimiz fakültemizde eğitim alacak öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Uyum Haftası etkinlikleri, Hekim Önlüğü Giyme Töreni ile başladı. EÜTF’yi tercih ederek kayıtlarını yaptıran 1. sınıf öğrencilerinin heyecanına EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da ortak oldu. Törene Rektör Budak’ın yanı sıra EÜTF Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sezgin Ulukaya, fakülte ve hastane yönetimi, öğretim üyeleri ile öğrencilerin aileleri katıldı. EÜ’yü tercih eden öğrencilere ve onları yetiştiren ailelerine teşekkür eden Rektör Budak, “Salgının etkisinde geçirdiğimiz son dönemde bir kez daha idrak ettiğimiz gibi tıp, insan sağlığının sürdürülebilirliğinde en çok ihtiyaç duyduğumuz bilim dalıdır. Bu yönüyle kutsal bir nitelik kazanan bu mesleğin öğrencileri olmak ise büyük bir ayrıcalık” dedi.

“Öğrencileri ve yüz yüze eğitimi çok özledik”

Eğitimin yüz yüze devam etmesini istediklerini vurgulayan Rektör Budak, “Öğrencileri ve yüz yüze eğitimi çok özledik. Olmazsa olmazımız yüz yüze eğitim. Herhangi bir aksama olmaması için bütün hazırlıklarımızı yaptık. İnşallah çok güzel bir eğitim öğretim yılını hep birlikte geçireceğiz. Türkiye’de 209 üniversite var, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, ulusal ve uluslararası arenada akademik performansı en yüksek fakültelerden biri. Tıp, ağırlıklı olarak uygulamalı bir alan. Hastanemiz, Türkiye’nin en büyük üniversite hastanesi ve hastanemizde 43 anabilim dalı var. Tüm poliklinikler de dahil olmak üzere, hastanemizin alt yapı ve tıbbi cihazlarını yediledik. Öğrencilerimiz, en modern cihazlarla donatılmış bir tıp fakültesi hastanesinde eğitim görecek. Çağın yakından takipçiyiz ve cihazlarımızı da bu doğrultuda yenilemeye devam ediyoruz. Tıp Fakültesi hastanemiz çok büyük, Sağlık Bakanlığının sağlık hizmeti uygulamaları standartları bakımından puanımız 97, tam bir A Plus hastanedeyiz” diye konuştu.

Her öğrencimi rektör danışmanı olarak görüyorum

Öğrenci odaklı yönetim anlayışının Ege Üniversitesinin her alanında hakim olduğuna dikkat çeken Rektör Budak, “Gerek fakülte yönetimlerimiz gerekse Rektörlük yönetimi olarak öğrencilerimizin her zaman yanındayız. Öğrencilerimiz; Turkuaz Masa uygulamamız, sosyal medya ya da cep telefonlarımızdan bizlere kolaylıkla ulaşabiliyor. Her bir öğrencim, Rektör olarak benim birer danışmanım. Kısa süre önce Türkiye’de bir ilke daha imza attık. Uluslararası üniversite normlarına göre yılların birikimi ve yaklaşık 3 yıllık hedefli çalışmayla Türkiye’de ilk kez kurumsal akreditasyon aldık. Derslerin güncelliğinden, topluma katkıya, eğitim ve öğretimdeki kaliteye kadar 100’e yakın ölçüt çalışıldı ve Ege Üniversitesi birçok üniversiteyle yarışıp kurumsal akreditasyonu aldı” dedi.

İyi bir eğitim vermek istiyoruz

Ege Üniversitesinin Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları nezdinde öğrenci odaklılık anlamında da A Plus üniversite olduğunu söyleyen Rektör Budak “Her bir öğrencimiz bizim geleceğimiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi ülkemiz gençlerimize emanet. İyi bir eğitim vermek istiyoruz, iyi birer hekim yetiştirmek istiyoruz. Bu, ülkemizin geleceği açısından da çok önemli. Gençlerimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Bugün ilk adımlarını atan öğrencilerimizin eğitimlerini tamamlayacaklarına yürekten inanıyorum. Yeni eğitim ve öğretim döneminde öğrencilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu

“Salgından çıkış yolu tüm toplumun aşılanmasıyla mümkün olacaktır”

İnsanlığın tarih boyunca birçok salgınla mücadele ettiğini ve hayatta kalmayı başardığını vurgulayan EÜTF Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Bu salgının da üstesinden geleceğiz. Salgın nedeniyle son 1,5 yılda uzaktan eğitim yapmak zorunda kalan öğrencilerimize, zorlu süreçlerden geçerek üniversitemizi tercih ettikleri için teşekkür ediyorum. Bu süre içinde hekimlerin ve tüm sağlıkçıların ne kadar zor ve riskli şartlarda çalıştıklarını görmelerine rağmen, bu onurlu mesleği tercih etme cesareti gösteren öğrencilerimizi kutluyorum. Covid- 19 hastalığının tanı ve tedavisine yönelik birçok tıbbi keşif yapıldı. Bunların en önemlisi ise Covid aşılarıdır. Salgının tek çıkış yolu, hızla tüm toplumun aşılanmasıyla mümkün olacaktır. Aşılanma sayesinde 1,5 yıl aradan sonra ders ve stajlarımızı yüz yüze yapabilme fırsatı doğdu. Bu yıl dersleri seyreltilmiş bir şekilde yüz yüze ve aynı anda çevrimiçi canlı yayınla hibrit olarak planladık. Tüm uygulamalı eğitimlerimiz ve sınavlarımız yüz yüze yapılacak. Sağlık hizmetleri ve eğitimin aksamaması için mücadele veren hocalarımıza, öğrencilerimizi yetiştiren ailelerine ve bizlere her zaman desteğini sağlayan Rektör hocamıza teşekkür ediyor, sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim öğretim dönemi diliyorum” dedi.

Beyaz önlüklerini giyindiler

Konuşmaların ardından 1. sınıf öğrencilerine hekim önlükleri, protokol ve öğretim üyeleri tarafından giydirildi. EÜTF’ni dereceyle kazanan öğrencilere ise ödülleri takdim edildi. Öte yandan 1, 2, 3, 4, ve 5. sınıf dönem birincilerine Rektör Budak tarafından ödülleri verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir