Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Nakil efsanesi” Ege Üniversitesi kadrosuna katıldı

“Nakil efsanesi” Ege Üniversitesi kadrosuna katıldı

Amerika’nın en iyi doktorlarından Türk bilim insanı Ege’ye geldi. 

 Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi’nde Organ Nakli Birimi Kurucusu ve Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi kadrosuna katıldı. “Domino Ameliyatı” adı verilen ve bir karaciğerle üç hastayı hayata bağlayarak ABD’de “Tıp Mucizesi” diye anılan Prof. Dr. Emre, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret etti. Prof. Dr. Şükrü Emre’nin katılımıyla birlikte Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezinin gücüne güç kattığını söyleyen Rektör Budak, “Uluslararası başarılara imza atan organ nakli merkezimize, dünyaca tanınan bir bilim insanımızı kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Tıp eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra kariyerine ABD’de devam eden Prof. Dr. Şükrü Emre, bu süreçte çok önemli çalışmalara imza attı. 250’nin üzerinde bilimsel yayın yapan, yetişkin ve pediatrik karaciğer nakli alanındaki birçok yeniliğe öncülük eden ve bu alandaki önde gelen dergilerin de editöryal kurulunda yer alan Prof. Dr. Emre, 2000’in üzerinde başarılı operasyon gerçekleştirdi. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden kendi merkezine gelen sayısız doktoru organ nakli konusunda yetiştirdi. Ayrıca ülkemizde organ naklinin geliştirilmesinde de önemli katkılarda bulundu.

ABD’de “Tıp Mucizesi” Olarak Anılıyor

ABD Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve bu üniversitede organ nakli merkezini de kuran Prof. Dr. Şükrü Emre, bu ülkede 2005 yılında, bir karaciğer ile 3 hastayı hayata bağladı. Gerçekleştirdiği “Domino Ameliyatı” olarak bilenen operasyonla ABD’de kahraman ilan edilip “Tıp Mucizesi” diye anılan ve Amerika’da 15 yıl boyunca “En iyi 10 doktor” arasına giren Prof. Dr. Emre, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi kadrosuna katıldı.

Ege’nin gücüne güç katacak

EÜTF Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün ve EÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Zeytunlu ile birlikte EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ı ziyaret eden Prof. Dr. Emre, Türkiye’de ve Ege Üniversitesinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Emre’nin EÜ Organ Nakli Merkezi’nin gücüne güç katacağını söyleyen Rektör Budak, “Ege Üniversitesi; birçok alanda kendini kanıtlamış, ulusal ve uluslararası anlamda referans merkezi haline gelmiş, güçlü akademik kadrosuyla bir yandan bilim üretirken diğer taraftan da vatandaşlarımıza hizmet üreten bir üniversitedir. Hastanemizde yürütülen sağlık hizmetlerinin kalitesi devletimiz tarafından da “A Plus” ilan edilerek tescillenmiştir. Dünyaca tanınan bilim insanlarımızdan biri olan Şükrü Hoca’mızı uluslararası başarılara imza atan organ nakil merkezimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uyum içinde çok önemli çalışmalar yürütüleceği ve ciddi başarılara imza atılacağına inancım tam. Bu süreçte emeği geçenlere ise ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir