Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Prof. Dr. Durusoy’dan anne sütü ile şeker hastalığını önleyecek proje

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Raika Durusoy’un yürütücülüğünü yaptığı, “İnsüline bağımlı şeker hastalığına yakalanan çocuklara anne sütü şekeri gıda takviyesi olarak verilmesi ve bu çocuklarda şeker hastalığının kontrolü, bağışıklık sistemi ve bağırsak mikrobiyotası açısından değerlendirilmesi” projesi, TÜBİTAK “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Necdet Budak,  proje yürütücüsü Prof. Dr. Raika Durusoy’u makamında ağırlayarak çalışmalarında başarılar diledi.

Araştırmanın detayları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Raika Durusoy, “Anne sütünde bağırsaklardan emilmeyen ve probiyotik etkisi olan oligosakkarit adı verilen şekerler bulunmaktadır. Nature adlı önemli bir bilimsel dergide yayınlanan bir araştırmada, şeker hastalığına yakalanmaya meyilli olan deney hayvanlarına bu anne sütü şekerleri verildiğinde şeker hastalığına daha az yakalandıkları, insülin hormonunu salgılayan organ olan pankreasta iltihabın azaldığı ve bu etkilerin, deney hayvanlarının bağırsaklarında yaşayan bakterilerin (mikrobiyota) değişmesiyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu makaleden etkilenen ve insanlarda henüz uygulanmadığını gören araştırma ekibimiz, benzer bir araştırmayı ilk kez insanlarda tasarlamıştır” diye konuştu.

Hastalara anne sütü şekeri verip izlemeye başlayacaklar

Prof. Dr. Raika Durusoy, “İnsüline bağımlı şeker hastalığına yeni yakalanan, Ege Üniversitesi Çocuk Endokrin ve Diyabet bölümünde izlenmekte olan, ailesiyle birlikte bu çalışmaya gönüllü olan çocuklara bir anne sütü şekeri, gıda takviyesi olarak verilecek ve bu çocuklarda şeker hastalığının kontrolü, bağışıklık sistemi ve bağırsak mikrobiyotası açısından faydalı olup olmadığı değerlendirilecektir” dedi.

 Projede birçok farklı bilim dalından (halk sağlığı, diyetisyenlik, çocuk endokrin, immünoloji, biyokimya) ve üç farklı üniversiteden uzmanlar görev yapacak (Ege Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir