Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli bilim insanı Doç. Dr. Betül Karaca’nın projesine TÜBİTAK’tan destek

Ağız kanseri hücrelerinin ayrıştırılmasında manyetik levitasyon yönteminin etkinliği değerlendirilecek
Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Betül Karaca’nın yürütücülüğünü yaptığı “Ağız kanseri hücrelerinin ayrıştırılmasında manyetik levitasyon yönteminin etkinliğinin in vitro ve ex vivo olarak değerlendirilmesi” konulu proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu.
Doç. Dr. Betül Karaca’yı makamında ağırlayarak duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Necdet Budak,  “Üniversitemiz kısa süre önce YÖKAK tarafından 5 yıl süreyle tam akreditasyon aldı. Son dönemde ulusal ve uluslararası arenada elde ettiği başarılarla adından söz ettiren Üniversitemiz Araştırma Üniversitesi hedefiyle yenilikçi fikirler geliştirmeye, projeler üretmeye ve TÜBİTAK nezdinde yakaladığı başarıyı sürdürmeye devam ediyor. TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında 2021 yılı 1’inci döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığı’na önerdiğimiz projelerimizden 13’ü desteklenmeye uygun bulundu. Bu projelerden birisi de Doç. Dr. Betül Karaca Hocamızın yürütücülüğünü yaptığı;  ağız kanseri hücrelerinin ayrıştırılmasında manyetik levitasyon yönteminin etkinliğinin in vitro ve ex vivo olarak değerlendirilmesi projesi. Hocamızı çalışmalarımdan dolayı tebrik ediyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.
Doç. Dr. Betül Karaca ise “Projede; ağızda şüpheli lezyon bulunan bireylerden fırça biyopsisi ile alınan sürüntü örnekleri analiz edilerek oral skuamöz hücreli karsinoma hücrelerinin belirlenebileceği, görüntü tabanlı manyetik levitasyon cihazının tasarlanıp üretilmesinin ardından in vitro ve ex vivo olarak doğrulanması amaçlanmaktadır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir