Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi ile AFAD arasında iş birliği protokolü imzalandı

Ege Üniversitesi çalışanı ve öğrencilerine afet eğitimi verilecek

Ege Üniversitesi ile AFAD arasında iş birliği protokolü imzalandı

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Ege Üniversitesi (EÜ)  arasında “Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği Protokolü” imzalandı.

AFAD ile Ege Üniversitesi arasında  “2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı” kapsamında yürütülecek afet farkındalık faaliyetleri, afet ve acil durum ile sivil savunma çalışmalarına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Protokol, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak tarafından imza altına alındı.

Protokol töreninde konuşan Vali Köşger, “Deprem riskinin araştırılması ve İzmir’in depreme hazırlıklı olması konusunda üniversitelerimizle iş birliği içerisinde çalışmalar yürütüyoruz. İzmir, 17 canlı fay hattının yer aldığı bir deprem bölgesi. 30 Ekim tarihinde bir deprem yaşadık. O günden bu güne depremin yarattığı hasarı gidermeye çalışıyoruz, bir taraftan da ileride olabilecek depremlerin daha az zararla atlatılmasına yönelik akademik camia ile ortak ön çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu konuda bizlerle iş birliği içerisinde çalışan Ege Üniversitesine, Sayın Rektörümüze ve tüm akademik camiamıza teşekkür ediyorum. İş birliğimizi verimli ve etkili bir şekilde sürdürmemiz lazım. Tüm toplum bileşenlerinin, kamu kurumlarının, özel sektörün, odalarımızın ve tabii ki vatandaşlarımızın bu sürece katkı sunmaları gerekiyor” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ise, “2021 yılı, İçişleri Bakanlığı nezdinde ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı’ ilan edildi. İzmir, bir deprem bölgesi. Bu konuda üniversiteler olarak bizlere de önemli görevler düşüyor Son depremde üniversite olarak hem arama-kurtarma çalışmalarına destek olduk hem de hastanemizde depremzedelerimizin yaralarını sardık.  Sayın Valimizin öncülüğünde AFAD ile iş birliği içerisinde protokol çerçevesinde Ege Üniversitesine düşen görev ne ise yapmaya hazırız. Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2021 yılının Türkiye Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilmesi dolayısıyla imzalanan protokol kapsamında ülke düzeyinde afet ve acil durum farkındalığının artırılması ve afet risklerinin azaltılmasına yönelik iş birliğinin yapılması amaçlanıyor. Ayrıca, Ege Üniversitesi çalışanı ve öğrencilerine yönelik acil durum ve afetlere yönelik eğitimlerin verilmesi ile toplumda her türlü afete karşı bilinç oluşturma hedefleniyor.

Protokol kapsamında AFAD; kamuoyuna yönelik eğitici, aydınlatıcı ve bilgilendirici faaliyetler koordine ederek; afet farkındalığı, sivil savunma ve seferberlik hizmetleri gibi çeşitli eğitim faaliyetleri ile       afet risk azaltma konusunda farkındalık oluşturmaya yönelik toplantılar düzenleyecek. Ege Üniversitesi ise AFAD’ın afet farkındalığı kapsamında kamuoyuna yönelik yürüttüğü faaliyetlerin yaygınlaştırılması konusunda destek sağlayacak.  AFAD tarafından verilecek afet farkındalık eğitimi sonrasında afet risklerini azaltabilmek için tehlikelerin tespitinde ve risklerin azaltılmasında rol üstlenerek, akademisyenlerin tehlikeler konusunda öğrencileri bilgilendirmek amacıyla çalışmalara katılmasını teşvik edecek. Ayrıca, AFAD Gönüllüsü kazanımına yönelik öğrencilerin ve akademisyenlerin bilgilendirilmesini yönelik çalışmalar yürütecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir