Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EGESEM 13 bin 563 kişiye sertifika verdi

Ege Üniversitesi markasının bilimsel gücünü İzmirlilerle buluşturuyor

EGESEM 13 bin 563 kişiye sertifika verdi

Ege Üniversitesinin bilimsel gücünü toplumun bütün katmanlarına yayma misyonu ile farklı konularda sertifika eğitimleri veren Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM), pandemi döneminde 13 bin 563 kişiye sertifika verdi, 73 farklı konuda eğitim programı düzenledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla faaliyetlerine online ortamda devam eden EGESEM, 2020 yılında da çok sayıda mesleki kurs, sportif, dil, bilgisayar, ileri uzmanlık, kültür-sanat ve kişisel gelişim ile meslek edinme programları düzenledi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Araştırma üniversitesi hedefimiz doğrultusunda Sürekli Eğitim Merkezimizi yeniden yapılandırarak İzmirliler başta olmak üzere bölge insanımızın ihtiyaç ve taleplerine göre hizmet veren, faaliyetlerini sosyal sorumluluk bilinciyle sürdüren bir yapıya kavuşturduk. Hepimizin bildiği gibi pandemi nedeniyle 2020 yılı, zor bir yıl oldu. Üniversitemizin toplumla buluşmasının en sık yaşandığı birimlerinden olan EGESEM, salgına rağmen; kamu, özel sektör, ulusal ve uluslararası kuruluş ve kişilere gereksinim duydukları alanlarda online programlar düzenlemeye devam etti. EGESEM; 73 farklı eğitim programı ile birlikte 13 bin 563 kişiye sertifika eğitimi vererek üniversitemizin akademik gücünü toplumla buluşturdu” diye konuştu.

EÜ KALİTESİ VE MARKASI

Sürekli Eğitim Merkezinin düzenlediği sertifikalı eğitim programlarının Ege Üniversitesi kalitesi, güvencesi ve markası altında verildiğini vurgulayan Rektör Budak, “Üniversitelerin eğitim öğretim, araştırma ve bilim üretme gibi görevlerinin yanı sıra topluma ve kurulduğu şehre karşı sorumlulukları da bulunuyor. Bu bilinçle bölgemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı veriyoruz.  Sanayinin, iş dünyasının ve piyasanın gereksinim duyduğu alanlara nitelikli insan kaynağı kazandırıyoruz. Ülkemizin hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı aralıksız sürdürürken özel ve kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliklerimizi daha ileri noktaya taşımak istiyoruz.  Çünkü toplumla,  şehirle bütünleşebilen, kenetlenebilen üniversitelerin gelecekte daha başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.

YENİ DÖNEMDE YENİ PROJELER

EGESEM Müdürü Doç. Dr. Arife Karadağ ise son iki yılda bireysel ve kurumsal eğitim programlarının yanı sıra Ege Üniversitesinin idari ve akademik personeline yönelik hizmet içi eğitimler ile   öğrenci ve mezunlara yönelik kariyer odaklı programlar düzenlediklerini ifade etti. 2020 yılını 73 ayrı eğitim programı ve 13 bin 563 sertifika performansı ile kapatmış olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Doç. Dr. Karadağ, “Desteklerini sürekli yanımızda hissettiğimiz ve bizleri yüreklendiren Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a ve üniversitemiz üst yönetimine teşekkür ederim” dedi. 2021 yılı hedeflerinden de bahseden Doç. Dr. Karadağ, “EGESEM olarak toplumun her kesiminin eğitim ihtiyaçlarına yönelik olarak yaşam boyu öğrenme fırsatları sunacağız. Ekonomik ve sosyal ihtiyaçlara uygun, özgün ve kaliteli programlar ile ‘Kurumsal Eğitim’ kalemimizi geliştireceğiz. Bölgenin, toplumun gelişmesine ve bölge kaynaklarının etkin ve verimli kullanımına katkıda bulunmak istiyoruz. Eğitimlerimizi E-Sertifika ve E-Devlet üzerinden sorgulanabilir hale dönüştürerek, EGESEM-EBİLTEM iş birliğinde doğrudan sektörün ihtiyaçlarına yönelik patent, girişimcilik, proje yazım ve takip eğitimleri ve proje danışmanlıkları yapacağız.  2021 yılının ‘Afet Eğitimi Yılı’ ilanı münasebetiyle; EGESEM-AFAD işbirliğinde bir dizi ‘Afet Farkındalık Eğitimleri’ ve ‘Temel Afet Bilinci Eğitici Eğitimi’ sertifika programları ile E-Konferans ve etkinlikler organize edeceğiz. Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile birlikte E-Sertifika programları düzenleyeceğiz.  Kamu ve yerel yönetim ortaklıkları ile ‘Görevde Yükselme Sınavlarına’ yönelik eğitim havuzu oluşturmayı planlıyoruz. Dezavantajlı kesime yönelik sosyal sorumluluk projeleri hazırlayacağız.  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel okul öğretmenlerine yönelik ‘Ekoloji ve Çevre’ temalı eğitici eğitimi sertifika programları organize edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.