Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege,  “Engelsiz Yürekler Projesi” ile engelli çocukların yanında olacak

İZMİR (Ege Ajans)- İzmir Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi (EÜ) işbirliğinde “Engelsiz Yürekler Projesi” değerlendirme toplantısı yapıldı. Proje kapsamında Bornova ilçesinde yaşayan 0-10 yaş arası engelli çocukların, ailelerine ve öğretmenlerine ağış ve diş sağlığı, işitme ve konuşma bozuklukları konularında online eğitimler verilecek.

EÜ Eski Senato Salonu’nda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın başkanlığında yapılan toplantıya; İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Hatice Suna Bina ve Proje Ekibi, EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Ersin, Engelsiz Ege Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe katıldı.

Ege Üniversitesi’nin sosyal sorumluluk projelerine verdiği öneme değinerek Covid-19 salgının insanların yaşam tarzını ve hayatlarını çok yönlü olarak etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Budak, “Engelli çocuklarda çeşitli beslenme bozukluklarının bulunması ve ağız bakımlarının zor olması, ağız ve diş sağlıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu proje ile öğretmen ve ailelere verilecek eğitimlerle diş sorunlarının oluşmadan önlenmesi sağlanacak, oluştuğunda da yapılabilecekler konusunda bilgilendirme de bulunulacak. Ayrıca engelli çocukların işitme ve konuşma sorunları ile ilgili yapılan bilgilendirmeler ile öğretmen ve ailelerde bilinçlenme sağlanacak. Yükseköğretim Kurulu tarafından üniversitelerin performanslarına dair verilerin yer aldığı  ‘2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu Ege Üniversitesinin; Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk alanlarında önemli bir başarı gösterdiğini ortaya koydu. Üniversitemiz, yaptığı sosyal sorumluluk projesi sayısını 26’dan 289’a, kamu kurumları ile birlikte yürütülen proje sayısını 165’ten 270’e,  dezavantajlı gruplara yönelik sosyal entegrasyon ve kapsayıcılığa ilişkin yapılan faaliyet sayısını ise 52’den 738’e çıkardı. Geçtiğimiz yıl içinde de önemli projeleri kentimiz bölgemiz insanı ile buluşturduk.   Şimdi de İzmir Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü ile üniversitemiz işbirliğinde Engelsiz Yürekler Projesi hayata geçirildi. Bu bağlamda engelli çocukların özel ihtiyaçlarının dikkate alınmasının önemli olduğu bu projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Proje detayları hakkında bilgi veren İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Hatice Suna Bina “Proje kapsamında pilot bölge olarak belirlediğimiz Bornova ilçesinde yaşayan 0-10 yaş arası engelli çocukların diş tedavilerinde yaşanan zorluklar nedeniyle diş problemleri oluşmadan tedbirler alınacak. Diş sağlığı konusunda öğretmen ve ailelere eğitimler verilecek. Eğitimlerin düzenli aralıklarla devam etmesini sağlayacağız. Ayrıca projede eğitimler sonrası takibi de sağlayarak pandemi sonrasında da eğitimlere devam etmeyi ve sağlık taramaları yapmayı planlıyoruz” dedi.

Engelli bireylerin gerek anestezi altında gerekse klinik ortamında tedavilerinin güç olduğunu belirten  EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Ersin ise; bu  proje ile diş tedavisi yapılmasının güç olduğu bu bireylerin ailelerine ve öğretmenlerine verilecek olan eğitimle bilinçlenmelerinin sağlanacağı ve böylelikle koruyucu hekimlik kapsamında diş problemlerinin önlenebileceğini ifade etti.

“Engelsiz Yürekler Projesi”  ile çocuklarda işitme ve konuşma bozuklukları konularında öğretmen ve ailelerine eğitimler verileceğini de belirten Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe, “Engelli çocukların ailelerinin ve öğretmenlerin konuşma ve işitme bozuklukları konusunda bilgilendirilmelerini amaçlıyoruz” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir