Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Kazakistan Halk Meclisi tarafından Doç. Dr. Şahin’e “Birlik” altın madalya ödülü verildi

Türk Dünyası’nın  prestijli ödülü Ege Üniversitesine geldi 

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi (EÜ) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Türk Dili ve Lehçeleri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahin, Kazakistan Halk Assambleyası (Meclisi), tarafından verilen “Birlik” altın madalya ödülünün sahibi oldu. Kazakistan medeniyetini geliştirmek, uluslararası ilişkilerde kamu ve sivil toplum kuruluşlarının etkinliğini artırmak, etnik gruplar arasındaki hoşgörü ortamını güçlendirmek amacıyla verilen “Birlik” altın madalya ödülü bu yıl Egeli akademisyen Doç. Dr. Şahin’ne verildi.

Doç. Dr. Şahin’i makamında ağırlayarak, tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kurulmuş olan Kazakistan Halk Assambleyası’nın verdiği ‘Birlik’ altın madalya ödülüne üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Şahin’nin layık görülmesi üniversitemiz ve ülkemiz adına onur verici. Uluslararasılaşma hedefimiz doğrultusunda akademisyenlerimizin yurtdışında böyle değerli ödüller alması üniversitemiz için büyük kıymet taşıyor. ‘Birlik’ altın madalya ödülünün ülkemiz, üniversitemiz ve hocamıza adına hayırlara vesile olmasını dilerim. Hocamızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

“MANEVÎ DEĞERİ YÜKSEK BİR ÖDÜL”

Ödülün manevi değerinin yüksek olduğunu ifade eden Doç. Dr. Şahin, “Başkanı ELBASI  unvanıyla Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı ve ülkenin daimi Lideri Nursultan Nazarbayev olan Kazakistan Halk Assambleyası’nın verdiği bu ödül manevî değeri çok yüksek bir ödüldür. Ömrünün 11 yılını Kazakistan ve Kırgızistan’da geçirmiş bir kişi olarak böyle bir ödüle layık görülmek, bir taraftan büyük gurur yaşatırken diğer yandan özelde Kazakistan, genelde Türk Dünyası’nın bizden beklentileri noktasında omuzlarıma büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Şahsıma bu ödülü layık gören Türk Dünyası’nın Aksakalı Nursultan Nazarbayev’in şahsında Kazakistan Halk Assambleyası’na, ortak ilişkiler çerçevesinde faaliyet yürüttüğümüz Kazakistan’daki ilgili kurumlara Başta Lev Nikolayeviç Gumilyov adındaki Avrasya Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü ve çalışanlarına gönülden teşekkür ederim.  Ayrıca Ege Üniversitesi’nde bizlere huzurlu bir çalışma ortamı sunan Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nadim Macit’e ve Türk Dili ve Lehçeleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Kaymaz’a en kalbî duygularımla teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Yaşasın Kazakistan-Türkiye kardeşliği,  Var olsun ve yaşasın Türk halklarının ‘birliği’” dedi.

“BİRLİK” ALTIN MADALYA ÖDÜLÜ

Kazakistan’da yaşayan etnik unsurların temsilcilerinden oluşan Halk Assambleyası, ülkenin siyasî ve sosyal birliğini sağlamayı, etnik gruplar arasındaki hoşgörü ortamını güçlendirmeyi, toplum içindeki radikal faaliyetlere karşı mücadele etmeyi, ülkenin millî siyasetini belirlemeyi, böylece Kazakistan medeniyetini geliştirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla Assambleya ülkedeki farklı etnik gruplara ait derneklerin düzenledikleri faaliyetlere destekler vererek, onların dillerinin, kültürlerinin gelişmesine ve geleneklerinin korunmasına katkı sağlayarak amaca hizmet eden yerli ve yabancı şahıslara “Birlik” altın madalya ödülleri veriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir