Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Prof. Dr. Budak “Kalite ve akreditasyon sürecinden başarıyla çıkacağımıza inancım tam”

Yükseköğretim Kalite Kurulu Değerlendirme Takımı Ege Üniversitesinde

İZMİR(Ege Ajans)- Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK)Değerlendirme Takımı,  Prof. Dr. Funda Sivrikaya Başkanlığında Ege Üniversitesinde saha çalışması ve değerlendirme toplantıları gerçekleştirdi.

Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından, eğitim-öğretim, araştırma ve akademik-idari faaliyetlerinde gösterdiği başarılar ile Kurumsal Akreditasyon Programına dahil edilen 11 üniversite arasında yer alan Ege Üniversitesinde, kalite ve akreditasyon süreci başarıyla devam ediyor. Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından atanan Değerlendirme Takımı, alan değerlendirmesi için üç gün boyunca Ege Üniversitesinde toplantı ve incelemelerde bulundu.

Prof. Dr. Funda Sivrikaya başkanlığındaki Değerlendirme Takımı üyeleri, Ege Üniversitesinin akademik-idari personeli ve öğrencileriyle bir araya gelerek çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Akreditasyon sürecine yönelik yürütülen çalışmaların değerlendirildiği toplantıların ardından Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Değerlendirme Takımı üyelerine üniversite kampüsünü gezdirerek, üç yıl içerisinde kampüste gerçekleşen değişim ve dönüşüm hakkında bilgi verdi.

Kalite ve akreditasyonu kapsayan konularda önemli uygulamaları hayata geçirdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Eğitim –öğretim ve araştırma faaliyetlerimizde kalite ve akreditasyonu hedefledik ve tüm birimlerimizi bu hedef doğrultusunda motive etmeye özen gösterdik. Bugün rahatlıkla dile getirebilirim ki Ege Üniversitesinde kalite kavramı bir kurum kültürü olarak yerleşti. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren Ege Üniversitesini hak ettiği noktaya taşımak için değişim- dönüşüm faaliyetleri başlattık. Ortak akıl ve dayanışma ruhu ile oluşturulan bu değişim ve dönüşüm sayesinde önemli başarılara imza attık. Kurumsal olarak akredite olduğumuzda Ege Üniversitesinin ulusal ve uluslararası arenada kaliteli bir kurum olarak görünürlüğü artacak. Kalite ve akreditasyon sürecinden başarıyla çıkacağımıza inancımın tam olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu değerlendirmenin nihai sonucunda kurumsal olarak akredite olacak üniversitemizin başarılarına bir yenisini daha ekleyeceğiz” diye konuştu.

YÖK Kalite Kurulu Değerlendirme Takımı üç gün süren çalışmalarını Kurum Değerlendirme ve “Çıkış Bildirimi” ile tamamladı.   Önümüzdeki aylarda Kurumsal Değerlendirme sürecinde elde edilen veriler ışığında Ege Üniversitesinin kurumsal olarak akredite olup olmayacağı belli olacak.

YÖKAK,  2020 yılı güz döneminde ilk defa üniversiteleri Kurumsal akreditasyon sürecine dâhil ederek Kurumsal Akreditasyon Programı(KAP) kapsamında üniversitelerin kalite güvencesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi süreçlerini “Planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma” döngüsü kapsamında değerlendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir