Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli akademisyenin besin yetersizliği sorununun çözümüne yönelik projesine TÜBİTAK desteği

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Genel Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Aşkım Hediye Çetinel’in yürütücülüğünü yaptığı “Sukroz Taşıyıcılarını kodlayan, AtSUT2, AtSUT3 ve AtSUT4’ün Farklı Abiyotik Stres Koşulları Altındaki Arabidopis thaliana’nın ROS-İlişkili Redoks Düzenlenmesi ve Sinyallemesi Üzerindeki Rolü” projesi, TÜBİTAK 2020 yılı 1’inci döneminde bir sonraki dönemi beklemeden başvuru yapılmasına imkan sağlanan 1001 projeleri kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, başarısından ötürü Doç. Dr. Çetinel’i tebrik etti. Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak TÜBİTAK’a en çok proje veren ve projesi en çok kabul gören üniversitelerin başında geliyoruz. Üniversitemizde hayata geçirdiğimiz Ar-Ge, inovasyon ve araştırma iklimi ile birlikte projelerimiz hem nitelik hem de nicelik olarak artış gösterdi. Aşkım Hediye Çetinel hocamızın yürütücüsü olduğu proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı. Hocamızı ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Projenin amacından bahseden Doç. Dr. Çetinel, “Bu projede amacımız, bitkilerde en bol bulunan şeker formu olan Sukroz’un hem fonksiyonlarını hem de bitkideki seviyesini ve dağılımını düzenleyen sukroz taşıyıcılarının (SUT), tuzluluk, sıcaklık ve kuraklık gibi ekstrem koşullar altındaki bitkilerin kök ve yapraklarındaki hücresel redoks düzenlenmesi ve ROS sinyallemesi üzerindeki etkilerini; biyokimyasal ve moleküler düzeyde incelemektir. Bu proje ile bitki büyümesi ve verimi üzerinde oldukça etkili olan SUT’ların, bitkilerin abiyotik stres toleransındaki olası yeni fonksiyonları ilk defa belirlenecektir. Bununla birlikte araştırma sonuçları, ülkemizin 11. Kalkınma Planı’nda yer alan gelecekteki olası besin yetersizliği sorununun çözülebilmesi için tarımda stres faktörlerine dayanıklı bitkilerin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan çalışmalara ya da bitkilerin strese dayanıklılığını klasik ve biyoteknolojik yollarla arttırılmasını hedefleyen diğer araştırmalara temel bilgi sağlayacaktır” diye konuştu.

Doç. Dr. Çetinel, “Proje sonuçları yeni Üniversite-Sanayi işbirliklerine de imkân sağlayacaktır. Bu bağlamda projemiz, Türkiye’ye özgü birçok faydalı organizma ile AR-GE çalışmalarında bulunan ve bu organizmaların biyogübre ya da bitki koruma ürünü olma potansiyellerini araştıran Aydın Kimya San. ve Tic. A.Ş. tarafından desteklenecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir