Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

TSE’DEN, EGEHAYMER’E “KALİTE YÖNETİMİ SİSTEM STANDARDI BELGESİ”

Türkiye’deki tüm laboratuvar hayvanları uygulama ve araştırma merkezleri arasında belgeyi alan tek merkez EGEHAYMER oldu

 İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEHAYMER), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından gerçekleştirilen kalite denetimlerinden başarıyla geçerek Türkiye’deki tüm laboratuvar hayvanları uygulama ve araştırma merkezleri arasında “TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetimi Sistem Standardı Belgesi” alan ilk merkez oldu.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından alınan belgenin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz birimleri ulusal ve uluslararası denetleme ve değerlendirme kuruluşları tarafından hem hizmet hem de altyapı olanakları bakımından kalitesini tescillenmeye devam ediyor. EGEHAYMER ‘TS EN ISO 9001:2015’ Kalite Belgesini üniversitemiz bünyesinde alan ilk birim oldu.   TSE dünyanın en büyük belgelendirme kuruluşu olan IQNet üyesi. Belgenin TSE’den alınması bu bakımdan büyük önem arz ediyor. Çünkü bu belge Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyada birçok ülkede geçerli olan bir belge durumundadır. Ülkemizdeki tüm laboratuvar hayvanları uygulama ve araştırma merkezleri arasında da alan ilk merkez olması da bizler için gurur kaynağı. Bu belge kapsamında merkezimizin üç önemli faaliyet alanı olan üretim, tedarik, satış bölümlerinin tamamı belge kapsamına alındı.  Belgenin alınma sürecinde emeği geçen Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetimimizi tebrik ediyorum” dedi.

  “Kalite Yönetim Sistemi uygulanması stratejik bir karar”

EGEHAYMER Müdürü Prof. Dr. Murat Olukman, “Rektör hocamızın vizyoner yönetim anlayışı doğrultusunda bu belgeyi alma sürecimizde öncelikle müdürlüğümüz  çatısı altında kalite birimi kurduk. Bu birimce mevcut koşullarımız değerlendirildikten sonra ayrıntılı bir araştırma neticesinde Türk Standartları Enstitüsüne belgelendirme için başvurulmasına karar verdik. Kalite Yönetim Sisteminin uygulanması, kuruluşun genel performansını artırmaya yardımcı olması ve sürdürülebilir kalkınma girişimlerine sağlam bir temel oluşturması bakımından, kuruluş açısından stratejik bir karardır. İlk olarak mevcut idari personelin kalite eğitimleri tamamladık ve sertifikalandırdık. Sonrasında ise gerekli dosya hazırlıkları yaparak başvurumuzu gerçekleştirdik. Ancak pandemi koşullarından dolayı değerlendirmeler yeni tamamladı. TSE denetiminden başarıyla geçen merkezimiz üç yıl boyunca kalite belgesi almaya hak kazandı” dedi.

“Belge, ulusal ve uluslararası yayınlarda da kullanılacak”

Prof. Dr. Olukman, “Merkezimizde araştırma yapan tüm araştırmacılar bu belgeyi ulusal ve uluslararası yayınlarında kullanabilecekler. Daha öncede Türkiye’nin ilk sucul canlılarının deney hayvanları olarak üretme ve kullanma ruhsatını almamızda büyük desteğini gördüğümüz Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a yine bir ilk olarak TS EN ISO 9001:2015 Kalite Belgesini almamızda verdiği destek için bir kez daha teşekkür ederiz” diye konuştu.

Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO)

Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu,  ulusal standart kuruluşlarının dünya çapında bir federasyon. Bu federasyonun uluslararası platformda kullanılmak üzere sunduğu; var olan tüm yönetim sistemlerinin temelini oluşturan ve Türk Standartları Enstitüsü tarafından kapsama alınan “TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetimi Sistem Standardı” 1987 yılında yayımlandığı tarihten itibaren en fazla ilgiyi ve uygulama alanını bulan standart belgeyi oluşturuyor. Bu standart; kuruluşta kalite anlayışının gelişimini, kârın, verimliliğin ve pazar payının artmasını, etkin bir yönetimi, maliyetin azalmasını, çalışanların tatminini, kuruluş içi iletişimde iyileşmeyi,  tüm faaliyetlerde geniş izleme ve kontrolü, iadelerin azalmasını, araştırmacı şikayetinin azalması, memnuniyetin artmasını, ulusal ve uluslararası düzeyde uygulanabilirliği sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir