Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

İklim değişikliği nedeni ile sular altında kalacak olan şehirlere alternatif

“Sürdürülebilir Yüzen Yapılar”

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından çevre bilinci hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Perşembe Seminerleri” kapsamında “Sürdürülebilir Yüzen Yapılar” sunumu çevrimiçi gerçekleştirildi. Çevre Mühendisi Begüm Altıntaş tarafından yapılan sunuma ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, müdür yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın her geçen gün artarak dünyaya daha fazla etki etmesi ve bununla birlikte buzulların erimesiyle dünyanın büyük bir kısmının su altında kalacağı gerçeği pek çok disiplin için artık kaçınılmaz bir zemin hazırlıyor. Bu açıdan bakıldığında ‘Sürdürülebilir Yüzen Yapılar’ yaklaşımında; mevcut düzenden farklı, çevreci şehirler yaratma perspektifi bulunmaktadır. Bu yapılar, çevre dostu bir donanım barındırıyor”  dedi.

Çevre Mühendisi Begüm Altıntaş, yapılan çalışmalarda okyanusların tüm ekolojik ve coğrafi özellikleri incelenerek en uygun bölgelerin araştırıldığını ifade etti. Altıntaş, “Suda yaşayan canlıların tüm özellikleri incelenerek yapılarda bu özellikler kullanılıyor. Planlanan şehirlerde 50 bin kişilik kapasitelere çıkılması düşünülmekte. Canlılar, ekosistemlerdeki yapılar ve şekiller incelenerek bu yapıların yüzen şehirlere uygulanması hedefleniyor. İklim değişikliği nedeni ile sular altında kalacak olan şehirler için oldukça önem taşıyan bu projeler, konu ile ilgili çalışan mimarlar, çevre mühendisleri, inşaat mühendisleri gibi uzmanlıklar için geniş bir perspektif sunacak” diye konuştu.

Altıntaş ayrıca, günümüz dünyasında sürdürülebilir yapılar tasarlamak ve bunları inşa etmenin bir tercih değil zorunluluk olduğunu belirtti.  Seminer sonunda Begüm Altıntaş, katılımcıların sorularını cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir