Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege ve Brezilya Federal Rio Grande Üniversiteleri arasında iş birliği protokolü

Ege Üniversitesinden uluslararasılaşma hedefinde önemli bir adım daha

* Rektör Budak, “Araştırma üniversitesi olmanın önemli koşullarından birisi de uluslararası iş birlikleri gerçekleştirmek. Son üç yıl içerisinde multidisipliner alanlarda yurt dışından pek çok üniversite ile ortak projelerimiz oldu. İmzaladığımız bu protokol ile hem iki ülke arasındaki bağları güçlendirecek hem de su ürünleri alanında önemli akademik çalışmalar yapacağız” dedi.

İZMİR(Ege Ajans)- Araştırma üniversitesi olma hedefine her geçen gün bir adım daha yaklaşan Ege Üniversitesi, aynı zamanda uluslararasılaşma stratejisi doğrultusunda yurt dışındaki üniversitelerle iş birliği protokolleri  imzalamaya devam ediyor.  Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi ve Brezilya Federal Rio Grande Üniversitesi (Universidade Federal do Rio Grande – FURG) arasında su ürünleri alanında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında sucul yetiştiricilik, balıkçılık ve deniz biyolojisi konularında önemli çalışmalar yürütülecek.

İmzalanan protokol ile Ege Üniversitesinin uluslararasılaşma çalışmalarında önemli bir adım atıldığını belirten Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bu protokol ile iki ülke arasındaki bağları güçlendirerek özellikle sucul yetiştiricilik, balıkçılık ve deniz biyolojisi konularında akademik iş birliği ve değişim programlarının düzenlenmesini amaçlıyoruz. İmzalanan protokol kapsamında, iki üniversite arasında ortak araştırma faaliyetleri, fakülte öğretim üyesi ve elemanı değişimi ve lisansüstü öğrenci değişim faaliyetlerinin yapılması planlanıyor. Araştırma üniversitesi olmanın önemli koşullarından birisi de uluslararası iş birlikleri gerçekleştirmek. Son üç yıl içerisinde multidisipliner alanlarda yurt dışından pek çok üniversite ile ortak projelerimiz oldu. Tabi ki bu çalışmaların etkilerini dünyaca tanınan sıralama kuruluşlarının değerlendirme raporlarında görüyoruz. Üniversitemiz uluslararası alanda sürekli yükseliş eğiliminde. Brezilya Federal Rio Grande Üniversitesi ile yaptığımız bu protokolün her iki üniversite için de hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir