Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, “Ege Ajans, medyamız için güvenilir kaynak olmaya devam edecek”

Ege Üniversitesi 2020’de de medyada adından en çok söz ettiren üniversite oldu

Rektör Budak, “Ege Ajans, medyamız için güvenilir kaynak olmaya devam edecek”

Ege Üniversitesi (EÜ), Türkiye’nin tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında üniversite haberlerinin yayınlandığı gazetelerin erişim, tiraj ve haber sayılarında 2020 yılında zirvede yer aldı. Ege Üniversitesinin, medya birimleri Ege Ajans ve EÜ Basınla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan 732 haber basınla paylaşıldı. Medya Takip Merkezi – Interpress verilerince derlenen rapora göre 1 Ocak-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Ege Üniversitesi; toplamda 13 bin 461 basılı medya,  89 bin 746 internet haberine konu oldu. Tüm üniversiteler arasında Ege Üniversitesi toplamda 455 milyon 806 bin 089 tiraj ve 1 milyar 373 milyon 79 bin 449 erişim sayısı ile birinci sırada yer aldı.

Ege Üniversitesi medyada; Covid-19 pandemisi ve  İzmir depreminde üstlendiği rol,   Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın vizyoner uygulamaları başta olmak üzere, araştırma üniversitesi, kalite ve akreditasyon, Ege Üniversitesi  2023 vizyonu, TÜBİTAK projeleri,  uzaktan öğretim, üniversite sanayi işbirliği, değişim-dönüşüm, yaya öncelikli sürdürülebilir yeşil kampüs, Ar-Ge, inovasyon ve sağlık tematik alanlı multidisipliner çalışmalar ile öne çıktı.  EÜ, bilimsel ve akademik başarılarının yanı sıra uluslararası çalışmalarıyla da medyada adından söz ettirdi.

“Yeni yılda da çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tüm dünyada olduğu gibi 2020 yılı hem ülkemiz hem de üniversitemiz için zor bir yıl oldu.  Covid-19 pandemisi maalesef hepimizi etkiledi. Aşılama çalışmalarına başlansa da virüs etkisini sürdürmeye bir süre daha devam edeceğe benziyor. Bir diğer önemli olayda hepimizin yüreğini dağlayan İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 115 kişinin hayatını kaybettiği, aralarında üniversitemiz çalışanlarının da bulunduğu 1035 kişinin  yaralandığı deprem oldu.  Üniversitemiz ülkemizi derinden etkileyen her iki olayda da önemli bir misyon üstlendi.   Devletimizin zirvesinin güçlü desteği ile Ege Üniversitesinde başlattığınız değişim dönüşüm ve yenilenme çalışmaları sonucunda oluşturduğunuz sürdürülebilir dinamik kurumsal yapı hem pandemi hem de büyük İzmir depreminde başarılı bir sınav verdi. Tüm olumsuzluklara rağmen  2020 yılı üniversitemiz için başarılarla dolu bir yıl oldu. Üniversitemiz, ülkemizin ve insanlığın ihtiyaçları doğrultunda önemli bilimsel çalışmalara da ev sahipliği yaptı. Bilimsel araştırmalar, eğitim öğretim, sosyal, kültürel, sportif ve fiziki gelişim alanlarında çok önemli projeler hayata geçirildi. Ege Ajans,  üniversitemiz çatısı altında pandemi tedbirlerine uyarak yapılan hem yüz yüze faaliyetleri hem de çevrimiçi olarak gerçekleştirilen aktiviteleri kamuoyuyla paylaştı. Salgın ve depremde üstlendiğimiz rolün yanı sıra araştırma üniversitesi olma yolunda yaptığımız nitelikli çalışmaları da medyada görünür kıldı. Medyada adından en çok söz ettiren üniversite 2020’de de üniversitemiz oldu. Üniversitemizin dışa açılan penceresi olan medya birimlerimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üniversitemizin sesi, soluğu ve nefesi olmayı sürdürecekler. Türkiye’de üniversite bünyesinde kurulan ilk akademik haber ajansı olan Ege Ajans,  bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da medyamız için güvenilir kaynak olmaya devam edecek. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışanlarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Üniversitemiz;  haber, tiraj ve erişim sayılarında zirvede yer aldı”

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Ülkemiz ve tüm insanlık adına zor ve çetin geçen bir yılı geride bıraktık. Ege Üniversitesi olarak Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde ele ele vererek tüm zorlukların üstesinden başarı ile gelerek yeni bir yıla merhaba dedik. Medya Takip Merkezi verilerine göre 2020 yılında da medyada en çok konuşulan üniversiteler arasında yer aldık. Hem salgın hem de deprem sürecinde kesintisiz hizmet vererek yaşanan gelişmeleri anbean kamuoyuyla paylaştık. Üniversitemizdeki tüm faaliyetleri görünür kıldık ve bundan sonrada aynı gayretle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ekip arkadaşlarımın özverili çalışmaları sonucu bu yıl 732 haberi yerel ve ulusal medyamızla paylaştık. Üniversitemiz toplamda 13 bin 461 basılı medya,   89 bin 746 internet haberine konu oldu. 455 milyon 806 bin 089 tiraj sayısı ve 1 milyar 373 milyon 79 bin 449 erişim sayısı ile üniversitemiz, tüm üniversiteler arasında birinci sırada yer aldı. Ege Üniversitesi Televizyonu’nda 225 görüntülü, Radyo Ege Kampüs’te de 440 radyo haberlerimiz yayınlandı. İzmir basının katılımı ile 8 basın toplantısı düzenledik. Sosyal medyadan; twitter, instagram ve facebook hesaplarımız üzerinden 830 yazılı ve görüntülü içeriği takipçilerimizle paylaştık.  Üniversitemizin aktüel aylık yayın organı olan KALEM gazetemizi her ay hazırlayarak personelimiz başta olmak üzere hem tüm yükseköğretim kurumlarına hem de paydaşlarımıza gönderdik. EGEMM ailesi olarak yeni yılda da Ege Üniversitesinin kurum kültürü ve kimliğine yönelik çalışmaların yanı sıra hazırlayacağımız nitelikli radyo-televizyon programları ile kamuoyunu bilgilendirmeyi, eğitmeyi ve eğlendirmeyi sürdüreceğiz. Tüm ekibime emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir