Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli bilim ekibinden su kıtlığına çözüm odaklı “TRUST” projesi

EÜ’nün ortağı olduğu proje PRIMA Programı kapsamında desteklenecek

 Egeli bilim ekibinden su kıtlığına çözüm odaklı  “TRUST” projesi 

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Süheyda Atalay ve aynı bölümden Doç. Dr. Gülin Ersöz, Araştırma Görevlisi Dr. Burcu Palas ve Araştırma Görevlisi Gülen Tekin’den oluşan proje ekibinin yer aldığı “TRUST ” isimli proje “Ufuk 2020 Programı” kapsamında PRIMA Programı’nın 2020 yılı  “Bölüm 1- Su Yönetimi” başlığı altında desteklenmeye değer bulundu.

Proje ekibini tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “TRUST, Akdeniz Bölgesinin ve ülkemizin giderek azalan su kaynaklarının, atık su arıtımı ile geri kazanılması ve yeniden kullanımı, dolayısıyla su kıtlığına çözüm odaklı olan uluslararası ve disiplinlerarası, yenilikçi, üniversite-sanayi iş birliğini  gözeten bir proje. Bu projede emeği geçen tüm akademisyenlerimizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Ufuk 2020 Programı kapsamında Akdeniz Bölgesinde tarım, gıda, tarım-gıda zinciri, su temalarında projeleri destekleyen PRIMA Programı’nın 2020 yılı  “Bölüm 1- Su Yönetimi” başlığı altında desteklenmeye değer bulunan “TRUST” projesi hakkında konuşan Prof. Dr. Süheyda Atalay, “Bu proje konusunun ve ortaklığının temelini 2016-2019 yılları arasında 7’inci çerçeve programı ERANET-MED Projesi olan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen SETPROpER projesi oluşturmuştur. Bu projede, Ege Bölgesi özelinde olmak üzere Akdeniz Bölgesindeki su kaynaklarının giderek azalması nedeniyle, yerinde ön işlem görmüş tekstil endüstrisi atık suyunun arıtılarak sulama suyu olarak kullanılabilmesi için yenilikçi yöntemlerin uygulanabilirliği araştırılmış ve çalışma konusu  Teknoloji Hazırlık Seviyesi  TRL 4’e  getirilmiştir.  TRUST  isimli bu proje ile İleri Oksidasyon Yöntemlerinin hibrit  uygulamasının  pilot ölçeğe taşınması  ve Teknoloji Hazırlık Seviyesinin TRL 6-7‘ye ulaştırılması  hedefleniyor” dedi.

“Uluslararası 13 ortaklı bir proje”

Projenin birçok ortağı olduğunu belirten EÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Gülin Ersöz, “TRUST,  İtalya, Cezayir, İspanya, Fransa, Tunus ve Türkiye’den üniversite ve  araştırma kuruluşları olmak üzere 13 ortaklı  bir projedir. Projenin toplam bütçesi  2 milyar 69 milyon 396 bin 86 euro olup SUN Tekstil ve Buca Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile yürütülecek projede Ege Üniversitesi’ne  ayrılan bütçe 210 bin euro. Toplumun refah seviyesinin artırılması ekseninde ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerçekleştirilecek bu proje ile lisans, lisansüstü bursiyerlerin yetiştirilmesine olanak yaratılması ve Araştırma Üniversitesi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerleyen üniversitemize destek sağlanması amaçlanıyor”  diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir