Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’nün projesi desteklenen 8 projeden birisi oldu

TÜBİTAK-BRITISH COUNCIL İKİLİ İŞBİRLİĞİ PROJESİ

EÜ’nün projesi desteklenen 8 projeden birisi oldu

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve   Liverpool Üniversitesi  birlikteliğinde hazırlanan proje, TÜBİTAK ve Birleşik Krallık  (British Council) İkili İşbirliği Çağrısı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. TÜBİTAK ile Birleşik Krallık arasındaki 2551 kodlu işbirliği çerçevesinde açılmış olan 2020 yılı çağrısı sonucunda 2021-2022 yıllarında desteklenen 8 projeden biri Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yanık’ın oldu.

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jale Yanık’ın yaptığı “Temiz Hidrojen Üretimi İçin Biyokütle Gazlaştırmanın Plazma-Katalitik Katran Reformasyonu İle Entegrasyonu” projede; araştırmacı olarak İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Enerji Sistemleri Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Güray Yıldız ve İngiliz ortak olarak Liverpool Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğinden Prof. Xin Tu bulunuyor.

Uluslararası ve multidisipliner iş birlikli bir proje

Ege    Üniversitesinin TÜBİTAK destekli projelerde ilk sırada olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz,  Araştırma Üniversitesi olma hedefi ile eğitim-öğretimde kalite öncelikli ve öğrenci odaklı bir çalışma felsefesini benimseyerek çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Üniversitemiz, kalite politikası doğrultusunda çağın gereksinimlerine ve teknolojik gelişmelere uygun olarak eğitim-öğretim alt yapısını sürekli güncelliyor. Ülkemizin ve insanlığın ihtiyaçları doğrultusunda araştırma alanlarını yoğunlaştıran Üniversitemiz; uluslararası ve disiplinlerarası, yenilikçi, üniversite-sanayi işbirliğini ve toplumun refah düzeyini destekleyen projelere öncelik  veriyor. Evrensel bilim standartları doğrultusunda katma değer yaratabilecek nitelikte Ar-Ge çalışmaları yürütüyor.  Farklı ülkelerden araştırmacılarla yürütülen ortak projeleri sürekli artıran Üniversitemiz,  yurt dışındaki üniversiteler ile ikili anlaşmalar yaparak çalışma ağını sürekli genişletiyor. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü ve Liverpool Üniversitesi  birlikteliğinde hazırlanan proje, TÜBİTAK ve Birleşik Krallık  (British Council) İkili İşbirliği Çağrısı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. Proje yürütücüsü, Üniversitemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jale Yanık başta olmak üzere proje ekibini tebrik ediyorum” dedi.

“Genç bilim insanlarına da  destek verecek”

Projenin amacından bahseden Prof. Dr. Yanık, “Bu projenin genel amacı, yüksek kaliteli temiz sentez gazı üretmek için biyokütle gazlaştırma ve plazma katalitik gaz temizleme teknolojisini birleştiren yenilikçi ve entegre bir biyoenerji sürecini geliştirerek biyokütle kaynaklarının katma değerli yakıtlara en verimli şekilde dönüştürülmesini sağlamaktır.  Araştırma Üniversitesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen üniversitemizin araştırmalarına ve genç bilim insanlarının; lisans, yüksek lisans ve doktora bursiyerleri yetiştirilmesine önemli oranda destek verecek olan projenin TÜBİTAK ile sözleşmesinin imzalanmasını takiben çalışmalara başlanacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir