Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi, uluslararasılaşma kapsamında pilot üniversite seçildi

İZMİR(Ege Ajans)-  Ege Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından uluslararasılaşma stratejisi kapsamında seçilen  pilot üniversiteden birisi oldu. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Yükseköğretim Kurulu’nda düzenlenen “Uluslararasılaşma Stratejileri” toplantısına katıldı. Ege Üniversitesinin pilot üniversiteler arasında hak ettiği yeri aldığını söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Yükseköğretim Kurulunun aldığı bu isabetli kararın Ege Üniversitesi’nin  araştırma üniversitesi olma hedefine katkı vereceğini söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya YÖK’ün uluslararasılaşma stratejisi kapsamında seçilen 20 pilot üniversitenin rektörleri katıldı.

Toplantıda YÖK’ün amaç ve hedefleri aktarılarak bu amaçlara ulaşılmasını sağlayacak stratejiler ve pilot üniversitelere sağlanacak destekler ilgili bilgiler verildi. YÖK, seçilen üniversitelere en az bir uluslararası sıralandırma kuruluşunun ilk 500 üniversite sıralamasında yer alabilmesine yönelik politikalar geliştirecek ve destekleyecek. Toplantıda ayrıca Türkiye’nin yükseköğretim alanında çekim merkezi haline gelmesi ve uluslararasılaşmada kurumsal kapasitenin artmasını sağlama amaçlarına yönelik olarak belirlenen hedefler açıklandı.

Ege Üniversitesi’nde toplantıda belirlenen hedeflerin gerçekleştirmesi için hazırlıklara başlandı. Ege Üniversitesi uluslararası öğrenci ve öğretim elemanı sayısını artıracak. Tersine beyin göçü ile ülkemize nitelikli öğretim elemanı çekilmesini sağlayarak, uluslararası öğrenci ve öğr etim elemanı değişimi alanında işbirliğini geliştirecek. Yükseköğretim alanının uluslararası görünürlüğünün artırılması sağlanarak yabancı dilde eğitim programları fazlalaştırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir