Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesi’nde “İç Kontrol Sistemi Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı

Rektör Prof. Dr. Budak, “Şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilir ve disiplinli olmak bizi başarılara taşıyacak”

 Mehmet Şakir Saraç-Yunus Uyar

Ege Üniversitesi  “Kamu İç Kontrol Sistemi” oluşturma çalışmalarına hız verdi. Üniversitenin tüm birimlerinden sistemde görevli olanların katılımıyla düzenlenen eğitim ve bilgilendirme toplantısında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak “Şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilir ve disiplinli olmak bizi başarıya taşıyacak” dedi.

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İç Kontrol Bilgilendirme Toplantısı”nda konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 2006 yılında yürürlüğe girmesi ve aynı yıl üniversitelerde kalite güvencesi süreçlerinin geliştirilmesi amaçlı düzenlemelerin yapılmasıyla birlikte tüm üniversitelerde olduğu gibi Ege Üniversitesi’nde de yönetim sistemleri yeniden yapılandırılmaya başlanmıştır. Bu çerçevede kamuda stratejik planlama, faaliyet raporları, performans esaslı bütçeleme, iç kontrol, kalite geliştirme, iç denetim ve dış denetim gibi yeni sistem ve süreçler getirmiştir. Bugüne kadar gerek rektörlük düzeyinde gerekse birimler düzeyinde çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır.” dedi.

“AMACIM EĞİTİM, ÖĞRETİM ANLAMINDA EN İYİSİNİ YAPMAK”

Prof. Dr. Budak, “Kendimi kendi iç denetim birimimiz tarafından denetlemeye tabi tutan belki de ilk rektörlerden birisiyim. Ege Üniversitesi Rektörünün birinci vazifesi; tüm okul birimlerinde gözetim ve denetim görevini yapmak. Dekanlıklarımızı, Yüksekokullarımızı, Enstitülerimizi yani bütün birimlerimizin kendi inisiyatifleri doğrultusunda en iyi işleri yapmasını istiyoruz. Onların yanında olmak, onların yaptığı çalışmaların gözetim ve denetimini sağlamak görevimiz. Elbette öğrencilerimizin eğitimi öğretimi, hocalarımızın bilimsel araştırmaları, üniversitemizin geleceğe dönük stratejisi, araştırma ve eğitim anlamında önceliğimiz. Ege Üniversitesi’nde bir taş üstüne taş koymak istiyoruz. Hep beraber bunu yapacağız. Özellikle ifade etmek isterim ki, birinci amacımız Ege Üniversitesi’ne, bölgeye, ülkeye hizmet etmek. Bu çalışmaları önemsiyorum. Yakından takip ediyorum. Rektör yardımcılarımızla, dekanlarımızla, bölüm başkanlarımızla ve bütün idarecilerimizle birlikte inisiyatif alıp gönüllü olarak,  içtenlikle, hep beraber bu süreci takip edeceğiz. Ben bu çalışmalarda daha şeffaf, saydam, gözetilebilir, denetlenebilir, disiplinli olmanın bizi gelecekte başarılara taşıyacağını düşünüyorum” dedi.

Toplantıda, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi ve İç Kontrol İzleme Yönlendirme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Burak Çapraz tarafından iç kontrol sisteminin kurulması konusunda bilgilendirme sunumu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir