Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Türkiye’de modern hemşireliğin öncüsü Safiye Hüseyin Elbi EÜ’de “Belgesel Gösterimi” ile anıldı

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tarafından Takdirname Ödüllü İlk Türk Hemşire: Safiye Hüseyin Elbi”

Türkiye’de modern hemşireliğin öncüsü Safiye Hüseyin Elbi EÜ’de “Belgesel Gösterimi” ile anıldı

Sümeyye Almas- Ceren Aslan

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tarafından Takdirname Ödüllü İlk Türk Hemşire: Safiye Hüseyin Elbi”  belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Prof. Dr. İnci Erefe Konferans Salonu’nda yapılan gösterime; EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, fakülte üst yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik kapsamında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Hepimiz ömrümüzde mutlaka hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının yardımına ihtiyaç duymuşuzdur ve duymaya da devam edeceğiz. Sağlık çalışanlarının önemini kelimelerle anlatamayız. Bugün burada, Cumhuriyet tarihinde önemli yeri olan ve Türkiye’de hemşireliğin gelişmesine büyük katkıları olan Safiye Hüseyin Elbi’yi saygıyla yâd edeceğiz. Belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Safiye Hüseyin Elbi’nin hemşirelik mesleğinde örnek bir model olduğunu dile getiren Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez ise; “Cumhuriyet değerlerini yansıtan ve dönemin şartlarına rağmen büyük bir başarı hikâyesine imza atmış olan Safiye Hüseyin Elbi’nin belgeseli bizlere adeta bir ilham kaynağı olmuştur. Cumhuriyete iz bırakan meslektaşımız olarak üniversitemizde belgeselini yayınlamaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim” dedi.

Etkinlik sonunda katılımcılara Hemşirelik Fakültesi Tanıtım Filmi izletilirken, katılımcıların belgesel hakkındaki görüşleri de alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir