Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Genç Sanatçılar Sergisi” sanatseverlerle buluştu

10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri etkinlikleri devam ediyor

“Genç Sanatçılar Sergisi” sanatseverlerle buluştu

Bu yıl “Vefa” temasıyla onuncu kez sanatseverlere kapılarını açan “EgeArt Sanat Günleri” kapsamında, “Genç Sanatçılar Sergisi” düzenlendi. Küratörlüğünü EÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’nın yaptığı sergi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sergi Alanında beğeniye sunuldu. Serginin açılışında EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, EÜ Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, ressam Habip Aydoğdu, EÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Aysel Ildızlı, akademisyenler, sanatçılar ve öğrenciler yer aldı.

Serginin açılışında konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “EgeArt’ı, bu yıl coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı anısına ‘Vefa’ temasıyla gerçekleştiriyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, gençlere ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz’ demiştir. Biz, gençlerimize güveniyoruz, onlara inanıyoruz. Bu sergide eserleri olan gençlerimizle gurur duyuyoruz. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sergideki eserler ile ilgili bilgi veren Küratör Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Sergideki seçki; seramik, cam, hat sanatı gibi geleneksel sanatların yanı sıra resim, heykel gibi klasik eserlere de yer veriyor. Bununla birlikte fotoğraf, illüstrasyon, grafik, karışık teknik gibi çağdaş sanat uygulamalarının da izlenebileceği sergi, adeta ülkemizdeki sanatsal mozaiğin zenginliğini bize ifade ediyor. Kariyerlerinin farklı noktalarında bulunan 22 genç sanatçının özgün üretimleri Vefa temasının altında işlenerek dinamik ve çok yönlü bir sanatsal anlatı oluşturuyor. Ne mutlu bize ki, Atatürk’ün gençlere emanet ettiği Cumhuriyet mirasını sanatla geleceğe taşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, EgeArt’a katkılarından ötürü Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa’ya “Teşekkür Belgesi” takdim etti. Açılış sonunda katılımcılar eserleri incelediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir