Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Üniversitesinde “1. Uluslararası Adli Ziraat Kongre ve Sergisi” düzenlendi

Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin 100.Yılı Etkinleri kapsamında Ziraat Fakültesi ev sahipliğinde Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi iş birliğinde “1. Uluslararası Adli Ziraat Kongre ve Sergisi (FORENSICAGR-2023)”  düzenlendi. Adli tarım disiplininde Türkiye’de ilk kez düzenlenen uluslararası kongre EÜ Ziraat Fakültesi Feyzi Önder Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse’nin onursal başkanlığını yaptığı  kongreye;  Azerbaycan Devlet Ziraat Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Zafer Gurbanov, EÜ Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Yücel, EÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. İlkin Şengün, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Hamit Hancı, akademisyenler ile Türkiye’den  ve Azerbaycan’dan lisans ve lisansüstü öğrenciler katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına Türkiye’de ilk kez düzenlenen kongremiz büyük önem arz ediyor.  Ege Üniversitesi, 68 yıllık köklü geçmişi, nitelikli akademik kadrosu, güçlü bilimsel çalışmaları, seçkin öğrenci ve mezunlarıyla ülkemizi bilim ışığı ile aydınlatan bir yükseköğretim kurumudur. Kurumsal Tam Akredite, Öğrenci Odaklı, Araştırma Üniversitesi hüviyetine sahip Türk yükseköğretim sistemimize örnek, öncü bir üniversite olarak; Cumhuriyetimizin 100. Yılını, ‘Türkiye Yüzyılı’nı bilimin ve akademinin yüzyılı yapmak için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Ülkemizde 10 bölümü ile akredite olan ilk ve tek Ziraat Fakültesi olarak bizi gururlandıran Fakültemiz ve ISTA akreditasyonuna sahip 7 merkezden birisi olan Ege Üniversitesi Tohum Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimiz çalışmalarıyla ziraat alanına yüksek katkılarda bulunuyor” dedi.

 “Üniversiteler arası bilim diplomasisinin en güzel örneklerinden birisi”

Prof. Dr. Budak, “Tek Devlet İki Millet Şiarıyla hareket ettiğimiz kardeş ülke Azerbaycan ile  Türk yükseköğretiminde bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz eğitim-öğretim alanındaki çift diploma programlarımızdaki başarılı iş birliğimizi bilimsel araştırmalar alanına da taşıdık. Bugün, dünyanın çeşitli ülkelerinden değerli katılımcılarla bir arada bulunuyoruz. Kongremiz,  araştırmacılar ve profesyoneller için hem teorik hem de uygulamalı olarak tarım bilimi içinde yer alan adli bilimler disiplinlerindeki son gelişmeleri tartışmak için ideal bir akademik platform olacak.  Ülkelerimiz ve üniversitelerimiz arasındaki iş birliğinin en güzel örneklerinden olan uluslararası katılımlı bu kongreye ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduğumu ifade ederek Ziraat Fakültemiz başta olmak üzere kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen, akademik donanımlarıyla kongreyi zenginleştiren tüm katılımcıları tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Kongre, uluslararası katılım ve  multidisipliner  yapılıyor”

Kongre Başkanı Prof. Dr. Banu Yücel, “Adli bilimler, hukuk ile çeşitli başka bilim dalları ile kapsamlı bir ilişki içerisindedir. Günümüzde Adli Bilimler’in ulusal ve uluslararası boyutta geldiği nokta değerlendirildiğinde adaletin sağlanması için bulgu ve delillerin multidisipliner yaklaşımla incelenmesi, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıyla suçların aydınlatılması ve hukuki uyuşmazlıkların çözümü, sağlıklı bilgi ve teknolojik analizlerin değerlendirmesi gerekmektedir. Bu amaç ışığında planlanan, tarım ve gıda bilim disiplinlerini kapsayan adli bilimler içerisinde yer alan konularda ilk kez düzenlenen kongre, hem teorik hem de uygulamalı çalışmalarda son gelişmelerin değerlendirileceği akademik bir platform sağlayacak.  Araştırmacılar ve profesyoneller çok yönlü olarak bilgi birikimlerini, multidisipliner işbirliklerini ve ortak sorunlar için çözüm önerilerine ilişkin deneyimlerini kongre süresince paylaşabilecek. Diğer yandan bu kongrenin bir diğer önemi de Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz çift diploma programı kapsamında, yeni bir bilimsel işbirliği niteliği taşımasıdır” dedi.

“Azerbaycan Türkiye dostluğu ebedidir”

Azerbaycan Devlet Ziraat Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Zafer Gurbanov ise “Azerbaycan Türkiye kardeşliğini bütün dünya bilmektedir. Bu kardeşliğin bariz göstergesi de ‘Çift Diploma Programı’dır. Azerbaycan Türkiye dostluğu ebedidir ve çok kıymetlidir. Bu nedenle bu kongrede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ise, “Böyle bir kongrenin Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden Ege Üniversitesinde yapılmış olmasının çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Necdet Hocamız aynı zamanda bir ziraat hocası dolayısıyla böyle bir kongre de ona yakışırdı. Ayrıca Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Hamit Hancı hocamızda bu alanda Türkiye’deki en önemli uzmanlarından birisi. Bu iki değer birleşince özellikle hükümetlerin politikalarını belirlemesinde bu kongreden çıkacak sonuçların yol gösterici olacağına inanıyorum” dedi.

“Adli Bilimler ve Kriminalistik Ansiklopedisi” dünyada bir ilk

Açılış konuşmalarının ardından Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Hamit Hancı, “Adli Bilim Nedir?” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Hancı sunumunda adli bilimlerin çalışma alanlarından bahsetti. Prof. Dr. Hancı, “Adli tıp bir ülkenin güvenlik, asayiş hatta kimi zamanda politik yapısını doğrudan ilgilendiren olaylarla iç içe bir bilim dalı olarak tanımlanıyor. Adli bilimler büyük bir aile ise adli tıp bunun sadece bir kısmı yani halk tarafından bilinen kısmıdır. Adli bilimciler derneği olarak 120 tane komisyonumuz var ve bu alanda çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Prof. Dr. Hancı, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Emniyet Genel Müdürlüğü ile  dünyadaki ilk ‘Adli Bilimler ve Kriminalistik Ansiklopedisi’ ni çıkardık. 10 cilt 6 bin sayfa 397 yazarlı bu kitapta adli bilimlerin tüm alanlarına dair bilgiler mevcut. Bizler adli bilimlerin tüm alanlarını geliştirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

Kongrede “Adli Ekoloji”, “Adli Orman”, “Adli Biyoloji”, “Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRNE)”, “Biyoterörizm”, “Agroterörizm”, “Uyuşturucu İmal Edilen Bitkiler”, “Zirai Afetler-Afet Kriminal İnceleme”, “Dijital Tarım ve Veri Adli Bilimi (Drone Termal Görüntüleme Tespit, Uzaktan Algılama ve jeomekansal Analiz)”, “Tarımsal Suç Soruşturması”  gibi pek çok çalışma konuları üzerinde alanında uzmanlar tarafından sunumlar yapılacak. Ayrıca kongrede İçişleri Bakanlığı AFAD Koordinasyon Merkezi ve SR Kriminal Olay Yeri İnceleme araçları da  yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir