Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Uluslararası çocuk cerrahisi uzmanlarına Ege’de Hipospadias eğitimi verildi

Ege Üniversitesi ev sahipliğinde, Hipospadias Uluslararası Derneğinin (Hypospadias International Society) destekleriyle düzenlenen “5. Dünya Hipospadias Kongresi” devam ediyor. Uluslararası arenadan bilinir hipospadias cerrahisi uzmanlarının bir araya geldiği kongre kapsamında workshop düzenlendi. Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezinde (EGEHAYMER) katılımcılara “Taze Hayvan Kadavraları Üzerinde Üretral Onarım Teknikleri Eğitimi” verildi.

Kurs ve uygulama hakkında bilgin veren Kongre Başkanı EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ulman, “Hipospadias idrar kanalının gelişmemesi olarak bilinir. Bebeklerde çok sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalık  işeme ve üreme fonksiyonlarını olumsuz etkilediği için bebek 2 yaşına gelmeden uygun tecrübeye sahip uzmanlarca cerrahi müdahale yapılması gerekiyor. Bugün de bu kursta katılımcılarımız taze hayvan kadavrası üzerinde cerrahi tedavinin simülasyonunu gerçekleştirdiler. Kursiyerler taze hayvan kadavrası üzerinden idrar kanallarını ameliyat edip dikiş attılar. Katılımcılarımız bu kursta aldıkları eğitim neticesinde daha sonra gerçekleştirecekleri ameliyatlarda ilk acemiliklerini atmış olacaklar” dedi.

EGEHAYMER’DE düzenlenen kursta farklı ülkelerden katılımcılar yer alıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tekin tarafından, Hipospadias tedavisinde uygulanan cerrahi müdahaleler hakkında bilgi verildi.  Daha sonra katılımcılar EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Tekin ve Doç. Dr. Sibel Tiryaki eşliğinde taze hayvan kadavraları üzerinde uygulamalı eğitim aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir