Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Azerbaycan’da ‘Çift Diploma Programları’nın kontenjanları yüzde 100 doldu

Azerbaycanlı gençlerden Ege Üniversitesinin model programına yoğun ilgi

Azerbaycan’da ‘Çift Diploma Programları’nın kontenjanları yüzde 100 doldu

Azerbaycan Üniversite  Giriş Sınavı sonuçları açıklandı. Ege Üniversitesinin,  Azerbaycan İktisat Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile hayata geçirdiği çift diploma programlarının kontenjanları yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.

Yükseköğretim alanında bir ilk olarak Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde hayata geçirilen ve  akademiye model olan Çift Diploma Programlarına yoğun ilgi  devam ediyor. Ege Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi iş birliğinde başarılı bir şekilde sürdürülen Ziraat Çift Diploma Programına tahsis edilen  120 kişilik kontenjanın tamamı doldu. Ayrıca Ege Üniversitesinin Azerbaycan İktisat Üniversitesi ile Gıda Mühendisliği alanındaki ortak diploma programının 20 kişilik kontenjanı da yüzde 100 dolarak en çok tercih edilen programlar arasında yer aldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tek millet, iki devlet ülküsü ile Ülkemiz ile Azerbaycan arasında; tarihi kültürel, ekonomik   akademik kadim bağlarımız bulunuyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ayrı bir ivme kazanan bu ilişkilerimiz güçlenerek devam ediyor. Gururla ifade etmek isterim ki biz de Ege Üniversitesi olarak bu sarsılmaz bağlara akademik olarak önemli katkılar sunuyoruz. Farklı coğrafyalarda yaşayan ancak aynı kökeni ve tarihi paylaşan bir milletin evlatları olarak Üniversitemiz ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi arasında   çift diploma programını  bir ilk olarak hayata geçirdik. Örnek programımızı Azerbaycan’daki diğer üniversiteleri de kapsayacak bir boyuta taşıyarak iş birliği ağımıza diğer yükseköğretim kurumlarını da aldık. Azerbaycan İktisat Üniversitesi ile Gıda Mühendisliği alanında da çift diploma iş birliği yaptık. Bu uygulamamızı Türk Dünyası ile paylaşıyoruz. Üniversitemiz  ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi iş birliğinde başarılı bir şekilde sürdürülen Ziraat Çift Diploma Programına tahsis edilen  120 kişilik kontenjanın tamamı doldu. Ayrıca Azerbaycan İktisat Üniversitesi ile Gıda Mühendisliği alanındaki ortak diploma programının 20 kişilik kontenjanı da en çok tercih edilen programlar arasında yer aldı. Uluslararasılaşma hedefimiz doğrultusunda özellikle Türk Cumhuriyetlerindeki üniversitelerle deneyim paylaşımı gerçekleştiriyoruz. Ege Üniversitesi, yurt dışına bilim ihraç eden üniversite olma özelliğini her daim sürdürecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir