Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege;  gıda, biyoteknoloji, tekstil ve ilaç alanlarında zirvede yer aldı

Türkiye Patent Raporu’na göre Ege Üniversitesi; gıda ve içecek alanında birinci, biyoteknoloji alanında ikinci, tekstil ve ilaç alanında ise üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’nin teknoloji geliştirme ve ticarileştirme yetkinliklerini analiz ederek, patent ekosisteminin gelişimini görünür kılmak amacıyla hazırlanan “Türkiye’nin Patent Raporu”nda Ege Üniversitesi yine zirvede yer aldı. Ege Üniversitesi; gıda ve içecek alanında birinci, biyoteknoloji alanında ikinci, tekstil ve ilaç alanında ise üçüncü sırada yer bularak başarısını sürdürdü.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin tam akreditasyona sahip, önde gelen bir araştırma üniversitesi olarak, yenilikçi fikirlere desteğimizi sürdürüyoruz. Akademisyenlerimiz; belirlediğimiz yol haritamız, kısa ve uzun süreli hedeflerimiz, stratejik planımız doğrultusunda üretmeye devam ediyorlar. Türkiye’nin patent ekosisteminin gelişimini görünür kılmak amacıyla hazırlan raporda üniversitemiz, birçok disiplinde ilk sıralarda yer bularak bu sene de patent ve faydalı model başarısını sürdürdü. Farklı alanlarda elde ettiği başarılarına bir yenisini daha ekleyen Ege Üniversitesi, birçok disiplinde, ülkemizin Ar-Ge ve inovasyon potansiyeline ve patent performansına önemli katkı sundu. Raporda, Türkiye’nin teknoloji yetkinliğini patent verisi ile ölçümlemek ve eğilimleri görebilmek adına, 2022 yılı sonu itibariyle yayınlanmış tüm patent ve faydalı model başvuruları 20 kategori bazında analiz edildi. Gıda ve içecek kategorisinde yayınlanan patentler arasında Ege Üniversitesi birinci  sırada yer aldı. Biyoteknoloji alanında devlet üniversitelerinin bu alanda yayınlanan başvurularında Ege Üniversitesi 24 başvuru ile ikinci sırada yer alırken tekstil alanında 10 başvuru ile üçüncü oldu. Ege Üniversitesi devlet üniversitelerinin yayınlanan başvuruları arasında 36 başvurusu ile ilaç alanında yine üçüncü sırada yer buldu” diye konuştu.

“Araştırmacılarımızın her zaman yanlarında olmayı sürdüreceğiz”

Türkiye’nin milli ve yerli teknoloji hamlesine katkı koymaya devam edeceklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Budak, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin geleceği için kritik önemdeki stratejik teknolojilere sahip olması ve uluslararası rekabette yer alabilmesi için nitelikli bilimsel çalışmalara öncülük etmeye, Türkiye’nin milli ve yerli teknoloji hamlesine katkı koymaya devam edeceğiz. Motivasyonumuzu ve heyecanımızı kaybetmeden üniversitemiz bünyesinde görev yapan araştırmacılarımızın proje, patent, ürün geliştirme konusunda her zaman yanlarında olmayı sürdüreceğiz. Sanayi ve akademi iş birliği ile katma değerli çalışmaların  yolunu açmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir