Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Uluslararası bilim ekibi, zararlı gazların atmosfere salınmadan önce yakalayıp depolayacak filtre geliştirecek

Türk ve İranlı bilim insanlarından çevreye ve insan sağlığına yönelik önemli proje

Uluslararası bilim ekibi, zararlı gazların atmosfere salınmadan önce yakalayıp depolayacak filtre geliştirecek

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nilay Gizli’nin yürütücülüğünü yaptığı, yanma sonrası oluşan gazların atmosfere salınmadan önce karbondioksit yakalanmasını ve hapsedilmesini sağlayacak bir filtre geliştirilmesine yönelik hazırladıkları proje TÜBİTAK-İran (MSRT- NIMAD) İkili İşbirliği Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

TÜBİTAK – İran (MSRT- NIMAD) İkili İşbirliği Proje Çağrısı kapsamda,  Türkiye’deki Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Nilay Gizli’nin ve ekibinin, İran’daki Proje Yürütücüsü İran Malzeme ve Enerji Araştırma Merkezi öğretim üyesi Prof. Dr. Prof. Dr. Mahmood Kazemzad Asiabi ve ekibinin olduğu “Seyreltik Akımlardan CO2 Yakalama için Yenilikçi MOF-Silika Aerojel Kompozitlerinin Tasarımı ve Değerlendirilmesi” isimli proje açılan ortak çağrı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

“Uluslararasılaşma misyonumuza katkı verecek”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bilim insanları dünyanın farklı ülkelerinden akademisyenlerle iş birliği yaparak, çevre ve toplum sağlığı başta olmak üzere çeşitli konularda önemli araştırmaları yürütüyorlar. Küresel iş birliğine dayanan bu çalışmalar hem uluslararasılaşma misyonumuza hem bilime hem de insanlığın geleceğini etkileyen güncel sorunların çözümüne önemli katkılar sunuyor. Dünya ile entegre olmuş bir yükseköğretim kurumu olan tam akredite araştırma üniversitemiz ikili iş birliği ağını her geçen gün güçlendirerek literatüre daha nitelikli katkı vermeyi sürdürüyor. Bu kapsamda uluslararası tanınır bir üniversite olma hedefimize katkı sunan Mühendislik Fakültemiz Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nilay Gizli’yi ve proje ekibini tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

“Filtre malzemesi geliştireceğiz”

Yürüttükleri çalışmanın detayları ile  ilgili bilgi veren Doç. Dr. Nilay Gizli, “İran  Malzeme ve Enerji Araştırma Merkezi öğretim üyesi Prof. Dr. Prof. Dr. Mahmood Kazemzad Asiabi ve ekibi ile birlikte hazırladığımız proje TÜBİTAK-İran İkili İşbirliği Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. İklim değişikliği çağın en büyük çevresel, sosyal ve ekonomik tehditlerinden biridir. Başta karbondioksit olmak üzere sera gazları olarak bilinen gazlar; yanma, endüstriyel emisyon veya anaeorobik bozunma gibi faaliyetlerle atmosfere salınmakta, yüksek ısı tutma kapasiteleri nedeniyle de yeryüzü sıcaklığının değişmesine ve küresel iklim değişikliklerine neden olmaktadırlar. Önerilen bu proje ile atmosferdeki yanma sonrası oluşan gazlardan karbondioksitin yakalanması için yeni tip bir tutucunun geliştirilmesi hedeflenmiştir.  Böylece endüstride baca çıkışları veya otomobil egzozları gibi birçok alanda yanma sonrası oluşan gazların  atmosfere salınmadan önce karbondioksit yakalanması ve hapsedilmesi için bir filtre malzemesi geliştirilecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir