Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli bilim ekibinden grip aşısına yönelik önemli proje

Ege Üniversitesi (EÜ), ulusal ve uluslararası arenada başarılarıyla adını duyuran akademisyenlerince yapılan projeler, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye devam ediyor. Yürütücülüğünü EÜ Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Nalbantsoy’un üstlendiği “İnaktif Trivalan Grip Aşı Formülasyonunun Geliştirilmesi” projesi TÜBİTAK “1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Egeli akademisyenler proje kapsamında grip aşısına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirecek.

Proje ekibini makamında ağırlayarak tebrik eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Akademisyenlerimizin özverili çalışmaları ile en çok proje üreten ve projesi TÜBİTAK tarafından en çok kabul edilen üniversiteler arasında zirvede yer alıyoruz. Oluşturduğumuz bilimsel ekosistemle akademisyenlerimizin başarılarının her geçen gün daha da artacağına inancım tamdır. Bu noktada öğretim üyemiz Prof. Dr. Ayşe Nalbantsoy ve ekibini projelerinden dolayı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Endemik bitki türü ‘Pelemir’den faydalanıldı

Projenin detayları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nalbantsoy, “Proje kapsamında klinik örneklerden izole edilen grip virüsleri ile hazırlanan prototip trivalan grip aşı formülasyonu saponin içeren adjuvan sistemi ile başarılı olarak geliştirildi. Grip aşılarının önemini ve bu aşılara duyulan ihtiyacı son dönemde yaşadığımız mevsimsel grip enfeksiyonlarında da gördük. Hazırlanan grip virüslerinin daha güçlü bağışıklık yanıt oluşturmasında önemli role sahip olan adjuvan sistemlerinde kullanılabilecek ülkemiz endemik bitkilerinden Pelemir olarak bilinen ‘Cephalaria spp’dan izole edilmiş immünomodülatör moleküllerin kullanım potansiyelini ortaya koyduk. Projede kullanılan moleküllerin patent başvuruları yapılmış olup elde edilen sonuçlar ışığında moleküllerin farklı hastalık etkenlerine karşı aşılarda kullanımına yönelik projelerimiz devam edecektir. Yine projemiz kapsamında bir doktora öğrencimizin tez çalışması ve hayvan aşı denemeleri tamamlanmıştır” dedi.

 Grip virüslerinin izolasyonu ve genom analizleri ile mutasyonların takibi İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nde Araştırma Grup Lideri olan ve grip virüsleri üzerine uzmanlığı bulunan Dr. Öğr. Üyesi Zeynep A. Koçer ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Proje ekibinde, EÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. Nazlı Sarıkahya, Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Öykü Uyanıkgil, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ve DEU-İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü (DEU-İBG) ‘den Dr. Öğr. Üyesi Zeynep A. Koçer yer alıyo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir