Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Avrupa’nın hemşirelik öğrencilerinin kültürel yeterliliklerini izleyen projeye Egeli Hemşirelerden tam destek

Uluslararası Bilim Ekibinden   “Avrupa Yüksek Öğrenim Alanında Hemşirelik Derecesinde Kültürel Becerilerin Değerlendirilmesi’’ Projesi

Avrupa’nın hemşirelik öğrencilerinin kültürel yeterliliklerini izleyen projeye Egeli Hemşirelerden tam destek

Avrupa ülkelerinin farklı üniversitelerinde eğitim öğretime devam eden hemşirelik öğrencileri ve öğretim elemanlarına uluslararası kültürel becerilerini ve yeterliliklerini değerlendirmek amacıyla yürütülen projenin Türkiye ayağı Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi bilim ekibi tarafından sürdürülüyor.

İspanya’nın Centro Unıversıtarıo San Rafael-Nebrıja Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Laura Visiers Jiménez koordinatörlüğünde “Avrupa Yüksek Öğrenim Alanında Hemşirelik Derecesinde Kültürel Becerilerin Değerlendirilmesi Projesi”;  İspanya, İsviçre, İsveç, İtalya, Yunanistan, Fransa, Hollanda, Danimarka, Belçika, Almanya, Portekiz, Slovenya, Litvanya, Malta, İskoçya, İrlanda, Letonya ve Türkiye olmak üzere 18 Avrupa ülkesinde eğitim öğretime devam eden  60 üniversitedeki  hemşirelik fakültelerinde yürütülüyor. Projenin Türkiye ayağı verileri ise  Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aynur Uysal Toraman’ın sorumluluğunda Dr. Öğr. Üyesi Sevcan Topçu, Arş. Gör. Ebru Konal Korkmaz’dan oluşan proje ekibi ile Hemşirelik Fakültesi’nde görev yapan öğretim elemanları ve öğrencilerinden elde edilecek.

“Üniversitemiz, uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam kurumsal akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitemizin tüm akademik birimleri uluslararasılaşma misyonumuz doğrultusunda önemli bilimsel programlarda, projelerde yer almasından, paydaş olmasından duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim.  Ülkemizde ilk kez kendi alanında 5 yıllık tam akreditasyon alan Hemşirelik Fakültemiz de ulusal ve uluslararası alandaki paydaşlarıyla güçlü bir iş birliği ve iletişim ağı kurarak hedeflerimize nitelik katkı sunmayı sürdürüyor.   Uluslararası öğrenci ve akademisyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan Hemşirelik Fakültemiz,  dünya standartlarının üzerinde insan kaynağı,  teknolojik donanımı ve altyapısıyla öne çıkıyor. Avrupa’nın 60 üniversitesinde hemşirelik eğitimi veren akademik kurumların öğretim elemanları ile öğrencilerinin kültürel becerilerini ve yeterliliklerini değerlendirmek amacıyla yürütülen projenin ülkemiz ayağı, üniversitemiz bilim ekibi tarafından sürdürülüyor. Emeği geçen mensuplarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

“Avrupa’nın 60 üniversitesi izlenecek”

Proje ile ilgili bilgi veren Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aynur Uysal Toraman, çalışmanın hedef grubunun farklı Avrupa üniversitelerinden hemşirelik derecesi öğrencileri ve öğretim elemanları olduğunu vurgulayarak, “CCA-EUnurse projesi;  farklı Avrupa üniversitelerinin sağlayabileceği çeşitliliği dikkate alarak, lisans eğitimleri boyunca hemşirelik öğrencilerinin kültürel yeterliklerin gelişimini ve aynı zamanda ERASMUS+ programlarına veya diğer uluslararası faaliyetlere katılmak gibi kültürel yeterliliği etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Ayrıca projede hemşirelik programlarındaki öğretim elemanlarının kültürel yeterliliği ERASMUS+ programına veya diğer uluslararası etkinliklere katılmanın bu yeterliliğin gelişimi üzerindeki etkisini değerlendirilmektedir. Projede hemşirelik öğrencilerinin ilk klinik uygulamaya çıkmalarından itibaren mezuniyet aşamasına gelinceye kadarki kültürel duyarlılıkları izleneceği için proje 2021-2025 yılları arasında sürecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir