Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur, BM Sürdürebilir Kalkınma Bölgesel Forumunda, Türkiye’yi temsil etti

Egeli başarılı akademisyen çalışmalarıyla bilime yön vermeye devam ediyor

Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur, BM Sürdürebilir Kalkınma Bölgesel Forumunda, Türkiye’yi temsil etti

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından Cenevre’de düzenlenen foruma davet edildi. Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur, Sürdürebilir Kalkınma Bölgesel Forumunda,  Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedeflerinin 14’üncüsü olan “Sudaki Yaşam Okyanuslar, Denizler ve Deniz Kaynakları” konusunda bir sunum yaparak Ege Üniversitesini ve Türkiye’yi temsil etti.

Ege Üniversitesi akademisyenleri, bilim dünyasına katkı sağlayan çalışmaları ile başarılarına yenilerini eklemeyi sürdürüyor. Yürüttüğü ulusal ve uluslararası çalışmalar ile ödül alan Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama ve İşleme Teknolojisi Avlama Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Huriye Göncüoğlu Bodur, çalışmalarıyla insanın doğa ile uyumlu olduğu, doğal dengeyi ve biyolojik çeşitliliği koruyan, adil bir topluma yönelik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz akademisyenleri son yıllarda ulusal ve uluslararası platformlarda hem önemli görevler alıyor hem de bilimsel yayınları ile bizi gururlandırmaya devam ediyorlar. Huriye hocamız, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel anlamda pek çok ulusal ve uluslararası önemli projeye imza atıyor. Kendisini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Çalışmalarını, balıkçılığın sosyo-ekonomik konuları; örgütlenme ve kooperatifçilik, interaktif eğitim modelleri, toplum temelli kaynak yönetimi, sosyal girişimcilik, balıkçılık yönetimi, iklim adaleti, balıkçılıkta toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yürüten Dr. Göncüoğlu Bodur, 2014-2018 yılları arasında Ege Üniversitesi Kadın Sorunları ve Uygulama Merkezi müdür yardımcılığı görevini yürüttü. Dr. Göncüoğlu Bodur, 2017 yılından beri Türkiye balıkçılığının en büyük meslek kuruluşu olan Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği”nde kadın balıkçıların temsil edildiği “Kadın Balıkçı Komisyonu”nun başkanlığına devam ediyor.

Dr. Göncüoğlu Bodur, yürüttüğü “Türkiye’nin Kadın Balıkçıları” projesi ile 2018 yılında dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Uluslararası Ashoka Vakfı tarafından ‘Uluslararası Sosyal Girişimcilik’ ödülü alarak, Türkiye Ashoka Vakfı Türkiye temsilcisi olacak üç kişiden biri olmaya hak kazandı. 2019 yılında Türkiye basınında önemli bir yere sahip olan Platin Dergisinin yayınladığı “Türkiye’ye İlham Veren 100 Kadın” girişimci listesine seçildi. KALE BODUR vakfı tarafından verilen “Türkiye’nin Sosyal Girişimcisi” ödülünü aldı. 2021 yılında Avrupa Birliği, Avrupa Sosyal Girişimciler ve Etki Odaklı Liderler ağı tarafından seçilen Avrupa’daki en etkili 100 kadın liderden biri oldu.

Birleşmiş Milletler (BM)’in Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun düzenlediği 2022 Sürdürebilir Kalkınma Bölgesel Forumunda Kalkınma Hedeflerinden 14’üncüsü olan “Sudaki Yaşam Okyanuslar, Denizler ve Deniz Kaynakları” konusunda katkı vermek amacıyla davet edilen Dr. Göncüoğlu Bodur, 2022 yılında Cenevre Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Ege Üniversitesini temsil ederek, Ege Üniversitesinin uluslararasılaşma stratejisine destek verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir