Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Prof. Dr. Budak, PAÜ’ de yapılan ‘EGEKAF Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı

“Ege Kariyer Fuarı” 24-25 Şubat tarihlerinde Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek

Rektör Prof. Dr. Budak, PAÜ’ de yapılan ‘EGEKAF Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ev sahipliğinde 16 bölge üniversitesini iş dünyasıyla buluşturacak “Ege Kariyer Fuarı” (EGEKAF23) bilgilendirme toplantısına katıldı.

Ege Üniversitesinin paydaşı olduğu, Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde 24-25 Şubat 2023 tarihlerinde Denizli’de gerçekleştirilecek olan Ege Bölgesi Kariyer Fuarı 2023’ün bilgilendirme toplantısı Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay başkanlığında, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Ege Bölgesi üniversitelerinin rektörleri ve kariyer merkezleri müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, bu yüzyılın diplomaların, belgelerin, sertifikaların çarpıştığı bir yüzyıl olmadığını, yeteneklerin ve motivasyonun öne çıkacağı bir dönem olacağını belirterek, “Ülkemizin her bir genci, her bir ferdi yetenekli, gerçekten nitelikli, iyi insanlar ve bizim onlara devlet olarak destek vermemiz gerekiyor. Dolayısıyla da ‘yetenek her yerde’ diyerek bu organizasyonlara başladık” dedi. Türkiye’deki 207 üniversitenin tamamında kariyer merkezi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Atay, “Hepsinde yetenek kapısı dediğimiz, dünyanın en etkin 3 yazılımından biri bulunuyor. O sistem çalışıyor ve üniversitelerimizin tamamı bu sistemi kullanıyorlar. Çağdaş dünyanın getirdiği bütün fırsatlardan sonuna kadar yararlanabiliyorlar” diye konuştu.

Geçen yıl kariyer fuarına katılan öğrenci sayısının 441 bin olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Atay, bu yılki hedefin 750 ila 800 bin genci doğrudan bu sürecin içerisine dâhil etmek olduğunu dile getirdi. Dünyanın doğusundan batısına, Avrupa’nın en büyük ikinci nüfusa sahip birlik devletlerinin dâhil bu projeyi örnek alır durumda olduğunu belirten Doç. Dr. Atay, “Artık dünyaya, ‘Türkiye’de biz yükseköğretim öğrencilerine ilişkin yetenek yönetimi yapabiliyoruz’ diyoruz. Sistem dedikleri şeyi biz artık Türkiye’de kurmuş olduk. Böyle bir ekosistemimiz var. Liseden başlayarak üniversite birinci sınıfta kariyer planlama dersi, kariyer fuarı, ikinci sınıftan itibaren staj, üçüncü sınıfta staj gibi fırsatlar sunuyoruz. Bu süreçleri hakkıyla takip eden bir öğrenciniz, son sınıfa geldiğinde okul bitmeden işini bulmuş oluyor. Son sınıfa geldiğinde eline diplomasını almadan işi hazır oluyor. Ama hiçbir çaba göstermeden ‘ben iş istiyorum’ demek dünyanın hiçbir medeni ülkesinde var olan bir gerçeklik değil” dedi.

“Avrupa’nın en büyük kariyer fuarına ev sahipliği yaptık”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen Ege Kariyer Fuarı, bu sene

Pamukkale Üniversitesinin ev sahipliğinde 24-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek. Gençlerin kariyer gelişimine ışık tutacak, 16 bölge üniversitesini iş dünyasıyla buluşturacak EGEKAF 2023’ün bilgilendirme toplantısı dolayısıyla buradayız. Bölgemizin ilk yükseköğretim kurumu olan üniversitemiz de bu önemli organizasyonun paydaşlarından birisi olarak her yıl önemli görev üstleniyor. Geçen yıl üniversitemizin ev sahipliğinde ve 19 paydaş yükseköğretim kurumunun katılımı ile düzenlediğimiz EGEKAF ile öğrencileri ve iş dünyasını bir araya getirdik.  Üniversitemiz; 65 bin öğrenci, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına ait 600’e yakın firmanın ve 100 binden fazla kişinin katılımı ile Avrupa’nın en büyük kariyer fuarına ev sahipliği yaptı. Ardından Kalite Öğrenci Toplulukları Zirvesini üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirdik.   Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen E-insan lansman toplantısında ‘Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite’ ödülüne layık görülen ilk ve tek üniversite olarak paydaş olduğumuz EGEKAF2023’te de gençlerimizin gelişimine destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise EGEKAF23’ün Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmasını sağlayan Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay  başta olmak üzere toplantıya katılım gösteren paydaş üniversitelerin heyetlerine teşekkürlerini iletti. Ayrıca, Rektör Prof. Dr. Kutluhan, Ege Bölgesi Kariyer Fuarı’nın, Yetenek Kapısı’nın ve Ulusal Staj Programı’nın Denizli’ye bir alışkanlık kazandırma noktasında da çok isabetli olduğunu söyledi.

“EGEKAF 24-25 Şubat’ta yapılacak”

Bilgilendirme toplantısının ardından paydaş üniversitelerin rektörleri EGEKAF2023’ün yapılacağı Denizli Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezinde incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda düzenlenen EGEKAF, Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi’nde 24-25 Şubat’ta yapılacak. Üniversite öğrencilerini iş dünyasıyla buluşturmayı hedefleyen fuarda, firmaların ihtiyaç duyulan pozisyonlara uygun öğrencileri tanıyıp iş ve staj imkânı sağlaması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir