Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Kanser tedavisi gören çocuklar ve aileleri için sıcacık proje: “Bugün Günlerden Umut”

Egeli iletişimcilerden anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi daha…

Kanser tedavisi gören çocuklar ve aileleri için sıcacık proje: “Bugün Günlerden Umut”

Ege Üniversitesinin topluma katkı misyonu doğrultusunda sosyal sorumluluk çalışmalarına önem veren İletişim Fakültesi,  yürekleri ısıtacak yeni bir projeye daha imza attı. Yürütücülüğünü EÜ İletişim Fakültesinin,  paydaşlığını Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı ile Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin üstlendiği “Bugün Günlerden Umut” sosyal sorumluluk projesi ile çocukluk çağı kanserlerine video klip ve konserlerle dikkat çekiliyor.

İki aşamadan meydana gelen projenin ilk adımını “farkındalık” klipleri oluşturuyor. EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kantar’ın sunumuyla izleyicilere aktarılan video kliplerde kanserin ne olduğu, nasıl ilerlediği, çocuklarda kanser görülme sıklığı,  çocuklarda en sık görülen kanser türleri; lösemi, lenfoma, beyin, yumuşak doku, omurilik, böbrek ve karaciğer tümörlerinin çocuklardaki belirtileri, çocukluk çağı kanserlerinin tedavi yöntemleri gibi konularda bilgilendirmeler yapılıyor.

“Topluma bilinçlendirmek istiyoruz”

Projenin ikinci ayağını ise yine EÜ İletişim Fakültesinin hazırlayacağı konser etkinlikleri oluşturuyor. Konserde çocukların sevdiği sanatçılara yer verilmesi ve yine çocuklar için küçük bir dans gösteri düzenlenmesi planlanıyor.

Video ve dans gösterisi, konser gibi etkinliklerle çocukluk çağı kanserlerinde farkındalık oluşturmak için büyük çaba gösterdiklerini ifade eden EÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Bugün Günlerden Umut” projesiyle toplumun dikkatini bu alana çekerek oyun ya da okul çağında hastalıkla mücadele eden daha fazla çocuğa umut olmayı amaçladıklarını belirtti. Dekan Prof. Dr. Gültekin, erken yaşta kanser hastalığına yakalanan çocuklara ve onların ebeveynlerine moral aşılamanın önemli olduğuna vurgu yaparak “Küçük çocuklarda görülen kanser türlerine dikkat çekip bu alanda toplumun bilinçlenmesine katkı sunmak istiyoruz. Erken tanı ve tedavinin hastalıkla mücadelede önemini biliyoruz. Bu bilgiyi iletişim kanallarını kullanarak toplumla paylaşmak bizim görevimiz. İnternet, sosyal medya ve geleneksel medya kanalları üzerinden, erken yaşta karşılaşılan kanser hastalığı ile ilgili toplumsal farkındalığı oluşturmak için kolları sıvadık.  Çünkü çocuklarımız bizim yarınlarımız. Bu sebeple bugün sıradan bir gün değil, Bugün Günlerden Umut” diye konuştu.

Koordinatörlüğünü EÜ İletişim Fakültesi Doktora Öğrencisi Hülya Arslaner Hamarat’ın üstlendiği projenin kameramanlığını EÜ İletişim Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencisi Tolga Geç, Yönetmenliğini Ayşe Alpak, Grafik ve Animasyonu Begüm Tangör ve Ozan Ahmet Aytemur üstleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir