Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ’de oluşturulan spor ekosistemi ile öğrencilere spor kültürü kazandırılıyor

Bölgenin spor üssü yeni Egelileri bekliyor

EÜ’de oluşturulan spor ekosistemi ile öğrencilere spor kültürü kazandırılıyor

Türk Yükseköğretim kurumlarına örnek teşkil eden öğrenci odaklı uygulamalarıyla adından söz ettiren Ege Üniversitesi, oluşturduğu spor ekosistemi ile başta öğrenciler olmak üzere her yaştan bireye spor kültürü kazandırıyor.

Ege Üniversitesinde, Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde başlatılan değişim dönüşüm çalışmaları kapsamında bakımları yapılan ve yenilenen spor tesisleri, hem öğrencilerin hem de akademisyen ve idari çalışanların keyifle spor yapmalarına imkân veriyor. Yenilenen spor tesisleri aynı zamanda Egeli sporcuların sportif başarılarına da katkı sağlıyor. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın teşvikleriyle 25 yıl aradan sonra yeniden aktif hale getirilen Ege Üniversitesi Gençlik Spor Kulübü; futbol, rugby, tenis, basketbol, voleybol, yüzme gibi birçok branşa yönelik sporcular yetiştiriyor.

Ege Üniversitesinde sporun bir kültüre dönüşmesi için önemli adımlar attıklarını ifade eden Rektör Budak, “Öğrencilerimiz, idari ve akademik çalışanlarımızın sporu bir kültür biçimi olarak benimsemeleri için hem kampüsümüzdeki spor alanlarını yeniledik hem de farklı spor branşlarına da imkan sağladık. Ayrıca moral ve motivasyon için sık sık bir araya gelerek beraber spor yaptık. Üniversite olarak sadece eğitim, öğretim ve bilimde değil; kültürde, sanatta ve sporda da adımızdan söz ettirmeyi önemsiyoruz. Nitekim tüm bu çalışmalar neticesinde Egelilerin spor yapma alışkanlığı kazandığını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Ege Üniversitesi olarak yeni eğitim- öğretim döneminde de sosyal ve sportif olanaklarımızı gelişmiş ülkelerin standartlarına kavuşturmak, yeni spor tesislerini üniversitemize kazandırmak için projelerimize ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Tüm branşlarda spor yapma imkanı

Ege Üniversitesinde yüzmeden koşuya, basketboldan bisiklete, tenisten hadoya kadar birçok branşa yönelik spor tesisi bulunuyor. Kampüste yer alan Prof. Dr. Sermed Akgün Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Açık Yüzme Havuzu, Büyük Spor Salonu, Tenis Kortları, 20 Mayıs Spor Tesisleri, 50.Yıl Spor Salonu, Küçük Spor Salonu, Futbol Sahaları, 1-2 Nolu Çim Sahalar ve Açık Spor Alanları tam donanımlı fiziksel imkânlarıyla öğrenciler başta olmak üzere; üniversite takımlarına ve sporculara da profesyonel bir faaliyet alanı sunuyor. Yine Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Yaşam Salonu, 6 ayrı fitness aleti ve 8 yeni spor cihazıyla kapalı alanda spor yapmak isteyen sporculara hizmet veriyor. Ayrıca “Yaya Öncelikli Yeşil Kampüs” projesi kapsamında 5 bin 500 metre bisiklet yolu ile 2 bin 770 metre tartan pistle sporcular, her daim yeşil kampüs olan Ege Üniversitesinde doğa ile iç içe yürüyüş ve koşu yapma olanağı buluyor.

Ege Üniversitesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan protokol ile de hayata geçirilen Gençlik Merkezi projesiyle Egeli gençler sporun her alanında destekleniyor. Zemin, aydınlatma, ısıtma, soğutma, tribün, güvenlik sistemleriyle bakımları yapılan spor salonları, sporcular için sporu daha keyifli hale getiriyor. Rektör Budak’ın adeta bir spor seferberliği başlatmasıyla genç sporcular da önemli spor organizasyonlardan madalya ve başarılarla dönüyor.  Ayrıca Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi eğitim faaliyetlerini, atletizm sahası, jimnastik salonu, kapalı ve açık yüzme havuzu, oyun sporları eğitimi ve uygulamaları için uygun tesisler, mücadele sporları, fitness, doğa sporları, su sporları olmak üzere toplamda 64 bin 485 metrekare kapalı ve açık spor tesisinde sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir