Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek: Ege Üniversitesi

Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi yeni öğrencilerini bekliyor

Huzurlu Üniversite, Kaliteli Eğitim, Aydınlık Gelecek: Ege Üniversitesi

*Ege Üniversitesi Spor Salonu’nda 2-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek “Ege Üniversitesi 14. Tercih Günleri” organizasyonu kapsamında öğretim elemanları tarafından üniversite adaylarına; tercih edebilecekleri bölümler ve iş imkânları, üniversitedeki sosyal yaşam, sağlık, ulaşım, beslenme ve barınma konularında bilgiler verilecek.

Üniversite eğitimine başlayacak öğrenciler tercih heyecanı yaşarken Ege Üniversitesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da gençlere üniversitenin bölümlerini, eğitim ve sosyal imkânlarını tanıtmak, bilinçli tercihler yapmalarına yardımcı olmak amacı ile tercih günleri etkinliği düzenleniyor. Ege Üniversitesi Spor Salonu’nda 2-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek “Ege Üniversitesi 14. Tercih Günleri” organizasyonu kapsamında öğretim elemanları tarafından üniversite adaylarına; tercih edebilecekleri  bölümler ve iş imkânları, üniversitedeki sosyal yaşam, sağlık, ulaşım, beslenme ve barınma konularında bilgiler verilecek.

Tercih yapacak gençleri Ege Üniversitesine davet eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin 4’üncü sırada kurulan üniversitesi olan Ege Üniversitesi; sosyal bilimlerden temel bilimlere, spor ve eğitim bilimlerinden, sağlık ve mühendislik bilimlerine geniş bir disiplin yelpazesine sahip, toplam 19 fakültesi 10 meslek yüksekokulu, 9 enstitüsü, 2 yüksekokulu, 6 rektörlüğe bağlı bölümü,  800’ü aşkın laboratuvarı, yüzde yüz dolulukla çalışan teknoparkı ve 41 araştırma uygulama merkezi ile eğitim öğretim, araştırma geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. 10 bin 500 çalışanı, 65 bin öğrencisi, 300 binin üzerinde nitelikli mezunu, 4 kıtadan 2 bin yabancı uyruklu öğrencisi ile hem bölgemize hem ülkemize hem de yurt dışına bilim ve gönül köprüleri kuruyor” diye konuştu.

“Tam akredite araştırma üniversitesi”

Ege Üniversitesinin son dönmedeki başarılarından söz eden Rektör Budak, “Ülkemizde, Yükseköğretim Kalite Kurulunun kurumsal akreditasyon programı kapsamında 5 yıllık tam akreditasyon alan ilk üniversiteyiz. Lisans programlarımızın yaklaşık yüzde 70’inin ulusal ve uluslararası akreditasyonunu almış bir kurumuz.  Üniversitemiz, TÜBİTAK tarafından bilimsel proje kabul oranlarında birinci sırada yer alıyor. Ayrıca üniversitemiz, dünya çapında önemli sıralama kuruluşlarının listelerinde ulusal bazda ilk sıralarda yer alırken dünya ölçeğinde ise her geçen gün başarı ivmesini yükseltiyor. Türkiye’deki 200’den fazla üniversite arasında üniversitemiz, 20 araştırma üniversitesinden biri. Şeffaf ve erişilebilir yönetim anlayışımız, öğrenci odaklı uygulamalarımızla üniversitemizde oluşturduğumuz huzurlu ve güvenli kampüs ortamımız, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA- 2022) raporunda öğrencilerden tam not alarak A Plus düzeyinde yer aldı” diye konuştu.

“Öğrenci merkezli uygulamalar”

Türkiye’nin  en büyük şehir kampüslerinden birine Ege Üniversitesinin sahip olduğuna değinen Rektör  Budak, “Ülkemizin dört mevsim yeşil kampüslerinden birisiyiz. Bisiklet ve yürüyüş yollarımızla örnek bir yerleşkemiz var.  Üniversitemizde öğrencilerin serbest zamanlarını daha iyi değerlendirmeleri için farklı alanlara hitap eden 84 öğrenci topluluğumuz mevcut.  Türkiye’nin en donanımlı kütüphanelerinden biri olan Kütüphanemizde, yaklaşık 300 bin basılı kaynak, 9 milyon elektronik kaynak, 162 akademik veri tabanı, 609 sesli kitap, 30 dil için Rosetta Stone üyeliğiyle öğrencilerin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemeye devam ediyoruz. Ayrıca kütüphanemiz, vize ve final sınavlarında 7 gün 24 saat açık. Benimsediğimiz öğrenci odaklı eğitim felsefesi doğrultusunda Türk yükseköğretimine örnek olacak pek çok uygulamayı hayata geçirdik. Öğrencilerin yönetim süreçlerine aktif katılımını sağlamak adına Öğrenci Senatosunu ve Öğrenci Dekanlığını kurduk. Öğrenci Danışmanlık Sistemi, Turkuaz Masa Çözüm Merkezi ve Canlı Destek Hattı, Mezun Kart Uygulaması, Uzaktan Eğitim Merkezinin güçlendirilmesi, Öğretim Teknolojileri Koordinatörlüğü ve Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezinin kurulması gibi pek çok ilki hizmete sunduk.  Ek Gelişim Etkinlikleri Karnesi (Ege Plus) ile öğrencilerin eğitim dışındaki faaliyetlerini belgelendirmelerini sağladık. Yine öğrencilerimiz için Ege Üniversitesinde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği hastanemizde öncelikli randevu sistemini oluşturduk. Kampüsümüzde yer alan 10 bin kapasiteli yurt binalarımızla öğrencilerimizin devlet güvencesi altında modern bir yapıda çok daha güvenli bir şekilde barınma ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi.

“Öğrencilerimize kariyer planlama konusunda rehberlik ediyoruz”

Rektör Prof. Dr. Budak, mezuniyet sonrası da öğrencileri yalnız bırakmadıklarını ve onları yakından takip ettiklerini söyleyerek, “Ege Üniversitesi öğrencilerine kariyer planlama ve istihdam konusunda rehberlik etmek, kariyer gelişimlerini izlemek ve bu konuda yapılacak çalışmaları düzenlemek amacıyla Kariyer Planlama ve Başarı Koordinatörlüğünü kurduk. Mezunlarla İlişkiler Ofisimiz arayıcılığı ile mezun takip sistemini hayata geçirdik. Bu birimlerimizle öğrencilerimizi, mezunlarımızı sektörle buluşturuyoruz. Ege Üniversitesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında yapılan protokol ile Gençlik Merkezi projesini hayata geçirdik” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir